Nawet 9 mln Polaków może cierpieć na chorobę zwyrodnieniową stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów to plaga XXI wieku. Lekarze alarmują, że zachorowań jest coraz więcej. Szacuje się, że schorzenie dotyka nawet 9 milionów Polaków.

Przyczyniła się do tego również pandemia koronawirusa. Do tego dochodzi fakt, że jesteśmy starzejącym się społeczeństwem. Nasz styl życia również pozostawia wiele do życzenia.

Staliśmy się bardziej zasiedziałym społeczeństwem, bardziej otyłym. Pandemia nasila te niekorzystne sytuacje. Wiadomo, że otyłość, nadwaga to są kolejne bardzo poważne czynniki ryzyka choroby zwyrodnieniowej – wskazuje dr n. med. Robert Rupiński, reumatolog ze Specjalistycznego Centrum Reumatologii i Osteoporozy Rheuma Medicus w Warszawie.

Główne objawy choroby zwyrodnieniowej to ból i trudności w funkcjonowaniu spowodowane uszkodzeniem stawów. Niestety nie ma leków hamujących postęp choroby. Aby się przed nią uchronić i nie doprowadzić do zdegenerowania stawów a tym samym do niepełnosprawności, musimy się więcej ruszać.

Najlepszym leczeniem są metody niefarmakologiczne, czyli przede wszystkim ruch, gimnastyka, dbanie o sprawność stawów, czyli wykonywanie przez pacjenta systematycznych ćwiczeń – radzi dr n. med. Robert Rupiński.

Szansą dla pacjentów jest na pewno odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie. Więcej informacji na temat tego schorzenia znajdziemy w grudniowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”.

– W grudniowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” znajdziemy skuteczne rady, jak bronić się przed chorobami stawów. Często nie zdajemy sobie sprawy ze skutków, jakie niosą te nieleczone schorzenia. Eksperci odpowiadają na najczęściej zadawane pytania odnośnie do chorób. (…) W miesięczniku zamieściliśmy artykuł m.in. o aktywnościach fizycznych, z których możemy korzystać w jesienne i zimowe dni. Zbigniew Tomasz Nowak podaje informację o czystku, a dr Agnieszka Jarosz, nasz „sklepowy detektyw”, odpowiada na pytanie: Co zawierają dania z torebki? Poza tym znajdą Państwo inspiracje, przepisy, porady, historie – informuje Anna Zalech, redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia”.

Grudniowy numer „Szlachetnego Zdrowia” jest już w sprzedaży.

TV Trwam News

drukuj