fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

35 osób oskarżonych w związku z nielegalną migracją i legalizacją pobytu cudzoziemców

35 osób oskarżyła podlaska delegatura Prokuratury Krajowej w śledztwie dotyczącym organizowania nielegalnej migracji i legalizowania pobytu cudzoziemców. Wskutek działań członków zorganizowanej grupy przestępczej, w Polsce mogło przebywać nielegalnie co najmniej 800 cudzoziemców.

Sprawę prowadził Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, we współpracy z Centralnym Biurem Śledczym Policji i Strażą Graniczną. Dwa akty oskarżenia, obejmujące łącznie 35 osób, zostały skierowane do Sądu Okręgowego w Warszawie – podała we wtorek Prokuratura Krajowa.

Podkreśliła, że sprawa była wielowątkowa, skomplikowana i pracochłonna, a akty oskarżenia liczą łącznie tysiąc stron. Prokuratura zarzuciła oskarżonym kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, organizowanie –  wbrew przepisom – przekraczania granicy Polski oraz umożliwianie nielegalnego pobytu na terenie naszego kraju.

Jak podała Prokuratura Krajowa w komunikacie, śledztwa obejmowały działalność dwóch równolegle funkcjonujących, zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się organizowaniem nielegalnej migracji oraz ułatwianiem lub umożliwianiem cudzoziemcom nielegalnego pobytu na terytorium Polski.

Zabezpieczono i poddano analizie m.in. prawie 900 tomów akt postępowań administracyjnych dotyczących zezwoleń na pobyt czasowy i pracę cudzoziemców. Jak poinformowała rzecznik CBŚP, podinsp. Iwona Jurkiewicz, podczas 25 akcji przeszukano też kilkadziesiąt lokali, głównie miejsc zamieszkania i prowadzenia przestępczej działalności.

Zarzuty postawiono łącznie 65 osobom.

„Ustalono, że w wyniku działania zorganizowanej grupy, co najmniej 800 cudzoziemców, w tym głównie obywateli państw podwyższonego ryzyka, m.in.: z Pakistanu, Syrii, Algierii, Iraku, Egiptu, Libii, Iranu czy Indii, mogło przebywać w Polsce nielegalnie” – podała prokuratura.

Śledczy szacują, że na przestępczej działalności członkowie grupy zarobili nie mniej niż 4 mln zł; cudzoziemcy za uzyskanie karty pobytu płacili od 1 tys. do 20 tys. zł, a kwota uzależniona była od statusu majątkowego danej osoby.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek podejrzanych (obecnie oskarżonych), którego wartość szacuje się na ok. 5,5 mln zł; to głównie nieruchomości, samochody i pieniądze.

Wcześniej prokuratura skierowała do stołecznego sądu okręgowego 23 akty oskarżenia, wraz z wnioskami o dobrowolne poddanie się karze, dotyczące 30 osób. Zapadły już pierwsze prawomocne wyroki skazujące.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl