fot. PAP/Radek Pietruszka

100 lat nowoczesnego polskiego Senatu

W poniedziałek obchodziliśmy 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP. W związku z nią w polskim parlamencie odbyło się uroczyste posiedzenie Izby z udziałem głowy państwa.

28 listopada 1922 roku o godzinie 16:30 po raz pierwszy w odrodzonej Polsce zebrał się Senat. Izba była kontynuacją Rady Królewskiej. W 1939 roku, w drugim miesiącu wojny, Senat wraz z Sejmem został rozwiązany przez prezydenta Władysława Raczkiewicza. Komuniści po wojnie znieśli Izbę Wyższą poprzez sfałszowane referendum. [czytaj więcej]

– Senat został odrodzony już po roku 1989. Wiemy, że pierwsze wybory, które odbyły się do Senatu, to były pierwsze w pełni wolne wybory już w roku 1989, w tzw. wyborach kontraktowych – zwrócił uwagę dyrektor lubelskiego oddziału IPN, dr Robert Derewenda.

Senat pierwszej kadencji w 99 proc. tworzył Komitet Obywatelski „Solidarność”. Izba Wyższa parlamentu odpowiada za weryfikowanie ustaw, które proponuje Sejm.

Prof. Adam Biela, senator piątej i szóstej kadencji wspominał, że wraz z nim w ławach zasiadali ludzie wysoko wykształceni, doktorzy i profesorowie, eksperci w swoich dziedzinach.

– Powstała nieformalna grupa ludzi, którzy nie tyle spotkali się po to, aby uzgadniać, tworzyć jakieś kliki, ale żeby zgodnie ze swoim sumieniem i rozeznaniem mieć wyrobioną opinię na określony temat – podkreślił były senator.

Na uroczystości z okazji setnej rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu do Warszawy przybyli senatorowie wszystkich dziesięciu kadencji.

– Ogromnie cieszy mnie fakt, że pomimo upływu lat wciąż czujecie Państwo związek z Izbą Wyższą polskiego parlamentu, do której wnieśliście swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie, w której z takim zapałem pracowaliście dla jak najlepiej pojmowanego dobra wspólnego – mówił marszałek Senatu, Tomasz Grodzki.

W uroczystościach przy ul. Wiejskiej udział wziął też prezydent RP, Andrzej Duda, który złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą senatorów II RP pomordowanych i zaginionych w czasie II wojny światowej oraz w wyniku powojennych represji. Zabrał też głos w trakcie historycznego posiedzenia izby.

– Dzisiaj Senat jest instytucją ustrojowo okrzepłą i stabilizującą polski system polityczny. Ma istotny dorobek legislacyjny i polityczny, bez którego obecny kształt naszych realiów ustrojowych byłby pewnie wyraźnie odmienny – wskazał prezydent.

Od 2019 roku Senat jest w rękach opozycji. Izba prowadzona przez marszałka Tomasza Grodzkiego jest wykorzystywana do gry politycznej.

– W obecnym układzie sił politycznych rzeczywiście działania w znacznej mierze opóźniają proces legislacyjny, co bardzo łatwo zauważyć – zaznaczył etyk oraz filozof polityki, prof. Zbigniew Orbik.

Trzeba jednak zauważyć, że w sprawach najistotniejszych – bezpieczeństwa państwa i pomocy Polakom w dobie kryzysu energetycznego – Senat nie opóźnia prac, co podkreślała w poniedziałek marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

– Żyjemy w tak trudnym czasie, że pracujemy w sposób zupełnie nadzwyczajny, czasami bardzo szybki, ale to tylko dlatego, żeby jak najszybciej móc pomóc naszym obywatelom. Rzeczywiście Izba Wyższa, czyli Senat, bardzo się przydaje, bo czasami koryguje to, co ominęliśmy podczas procedowania ustaw w Sejmie – zwróciła uwagę marszałek Sejmu.

O ile poprawki Senatu jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie były odrealnione, to obecnie zmiany proponowane w Izbie Wyższej często są przyjmowane jednogłośnie, a także akceptowane przez Sejm.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl