10 grudnia rozprawa w UKE ws. TV Trwam

10 grudnia odbędzie się rozprawa administracyjna w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej zwołana przez prezes Magdalenę Gaj. Jak powiedziała Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis, być może jest to część postępowania ws. zmiany decyzji rezerwacyjnej dla TVP.

O zorganizowanie takiej rozprawy fundacja wnioskowała już 2 września. Nadawca TV Trwam  cały czas walczy o decyzję rezerwacyjną, którą powinna wydać prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

9 sierpnia 2013 r., fundacja otrzymała koncesję. Jednak pomimo wniesionej opłaty – blisko 1 miliona 300 tysięcy zł – nie może dalej nadawać poprzez MUX – 1. Częstotliwości TV Trwam są w dalszym ciągu w dyspozycji TVP. UKE pozostaje w tej sprawie bezczynny. Według ekspertów prezes UKE powinna  z urzędu dokonać zmiany decyzji rezerwacyjnej zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego.

Nadawca TV Trwam został zaproszony do uczestnictwa w tej rozprawie w charakterze świadka a nie strony. Uczestnictwo w takiej formule może jednak utrudnić porozumienie z TVP ponieważ jako świadek, nadawca nie ma wpływu na to jak będzie przebiegało to postępowanie i jakie powinny zapaść ustalenia powiedziała Lidia Kochanowicz. W tej sprawie trafiło już pismo do prezes UKE.

– Jako świadkowie nie mamy w tej sprawie nic do powiedzenia, ponieważ nie wiemy co się działo przed naszym wyjściem na MUX1. Powinniśmy być stroną tego postępowania, ponieważ mamy interes prawny w tym abyśmy dyskutowali z TVP na temat naszego wejścia na MUX-1. Musi nastąpić pewne uzgodnienie między stronami, czyli między TVP, a Fundacją Lux Veritatis. Jako fundacja wystosowaliśmy w tej sprawie pismo do pani prezes UKE żeby zmieniła status Fundacji Lux Veritatis. Mam nadzieję, że do 10 grudnia pani prezes to uczyni – powiedziała Lidia Kochanowicz.

Tymczasem kilka dni po tym jak do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zaczęły spływać tysiące skarg obywatelskich ws. bezczynności prezes UKE, szef TVP Juliusz Braun zadeklarował, że nadawca publiczny ustąpi miejsce na MUX1 przed 27 kwietnia 2014 r.

Wczoraj w siedzibie TVP w Warszawie spotkali się nadawcy, którzy otrzymali koncesje w ostatnim konkursie na miejsca na pierwszej platformie cyfrowej.  Warto podkreślić, że na razie padły jedynie zapewnienia, nie są one wiążące dla żadnej ze stron, nie podpisano w tej sprawie umowy, ani porozumienia. W spotkaniu z prezesem TVP udział wziął m.in. o. Jan Król, członek zarządu fundacji Lux Veritatis.

– Na spotkaniu pan prezes Braun zadeklarował, że TVP miejsce na MUX1 może opuścić nieco wcześniej, ale na pewno nie przed świętami Bożego Narodzenia. Dodał, że byłoby to za wcześnie. TVP na cały proces patrzy pod względem marketingowym, żeby nie stracić na reklamach itd. To było spotkanie, podczas którego nie podjęto żadnych deklaracji, które byłyby wiążące dla stron, w tym dla TVP. Gdybyśmy podpisali konkretną umowę wtedy byłoby wiadomo jakie mamy terminy. TV Trwam jest gotowa do nadawania na multipleksie od zaraz. Koncesję mamy. Przypomnę, że zapłaciliśmy już prawie 1 milion 300 tys. zł – powiedział o. Jan Król CSsR. 

 

RIRM

drukuj