fot. PAP/Andrzej Lange

Ulicami stolicy przeszedł Marsz Powstania Warszawskiego

Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Powstania Warszawskiego. Wzięli w nim udział nie tylko warszawiacy. Do stolicy przyjechało wielu patriotów, aby oddać cześć bohaterom powstania.  

Oddolną inicjatywę marszu bezskutecznie próbował zablokować prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski.

– Chcemy, aby Polska i świat pamiętały o tej krwi, która 79 lat temu była w Warszawie przelewana – zaznaczył Robert Bąkiewicz.

Do stolicy każdego roku przyjeżdżają patrioci z całej Polski, aby oddać hołd bohaterom powstania oraz ludności cywilnej Warszawy.

– Przyjechaliśmy z Gliwic, spoza Warszawy, ale to było nasze marzenie od zawsze, aby oddać cześć Polakom – mówiła pani Janina, uczestniczka marszu.

– Przyjechaliśmy tutaj z Gdańska, specjalnie po to, żeby uczestniczyć dzisiaj o godzinie 17.00, żeby chłopcy pamiętali tę datę – podkreślił pan Aleksander.

Tradycyjnie nie zawiedli również warszawiacy, dla których godzina „W” to świętość.

– Jestem związany rodzinnie z powstaniem. Moi przodkowie są powstańcami warszawskimi – wskazał mieszkaniec Warszawy.

Stałe coroczne punkty to odwiedziny miejsc pamięci, godzina „W” na rondzie Romana Dmowskiego lub na Placu Zamkowym oraz wieczorne śpiewanie powstańczych piosenek.

– Według mnie to jeden z najważniejszych dni w roku – ocenił uczestnik marszu, pan Daniel.

Na zakończenie Marszu Pamięci na placu Krasickiego wystąpił zespół Dziecięca Ferajna, prowadzony przez Norberta Smołę Smolińskiego.

Współorganizator Marszu Powstania Warszawskiego, Robert Bąkiewicz, przypomniał, że Niemcy do dziś fałszują historię oraz nie chcą wziąć odpowiedzialności za zbrodnie. Prezes stowarzyszenia Roty Niepodległości zapowiedział zbiórkę podpisów pod nową inicjatywą obywatelską w ramach kampanii sprawiedliwości i prawdy.

– Inicjatywa będzie zobowiązywała polski rząd do przedstawiania corocznego raportu 1 września, w symboliczną datę, o tym, jakie zrobiła postępy, aby wyegzekwować od Niemiec odszkodowania i reparacje za II wojnę światową – podkreślił Robert Bąkiewicz.

Informację na temat inicjatywy można odnaleźć na stronie reparacje.info.

TV Trwam News

drukuj