fot. twitter.com/Kombatanci

Trwają uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

W Warszawie, z udziałem władz państwowych, trwają uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Obchody rozpoczęto od złożenia kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego. Poprzedziły je zmiana posterunku i Apel Pamięci.

Następnie w Muzeum Więzienia Pawiak uczestnicy ceremonii złożą kwiaty przed Pomnikiem Drzewa Pawiackiego.

W trakcie uroczystości głos zabrał między innymi Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

– Otaczamy dzisiaj pamięcią tych wszystkich, którzy padli ofiarą zbrodniczej niemieckiej polityki prowadzonej przed niemal osiemdziesięciu laty również na okupowanych przez Niemców i Sowietów ziemiach Polski. Wraz z wybuchem II wojny światowej, za wybuch której odpowiedzialne są dwa państwa – Niemiecka Narodowosocjalistyczna III Rzesza i sowiecka Rosja – rozpoczęło się prawdziwe piekło – wskazał Jan Józef Kasprzyk.

Obchody zorganizował między innymi Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Narodowy Dzień Pamięci Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady ustanowił Sejm RP. Jest to pamiątka przybycia pierwszego masowego transportu 728 więźniów z Tarnowa do KL Auschwitz.

RIRM

drukuj