Modlitwa w 70. rocznicę śmierci świętej Edyty Stein

W byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau rozpoczęły się uroczystości 70. rocznicy śmierci świętej Edyty Stein – Teresy Benedykty od Krzyża.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się od drogi modlitewnej wzdłuż rampy byłego  obozu Birkenau. Uczestnicy w symboliczny sposób wzięli udział w ostatniej drodze Edyty Stein.

Następnie  przy pomniku ofiar obozu rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem prymasa Węgier ks. kardynała Petera Erdo, homilię wygłosił ordynariusz z Kolonii ks. kardynał Joachim Meisner.

„Ona ma być tym znakiem takiego przebłagania Boga a jednocześnie znakiem nadziei, że jest miłość większa niż śmierć. Pomimo strasznego zła, jakie tam znalazło swój wyraz – okrutny wyraz, nieludzki wobec człowieka. Wobec niewinnych milionów przede wszystkim Żydów, bo przecież oni w większości tam ginęli. To jednak miłość jest większa. Miłość, która jest przebaczeniem, miłość która jest dobrocią, życzliwością. Z resztą właśnie do tych wartości chrześcijańskich nawiązywał papież Jan Paweł II, który po raz pierwszy jako papież był w obozie w Oświęcimiu w 1979 r.”- powiedział ks. prof. Jan Machniak, Kierownik Katedry Duchowości na Uniwersytecie Papieskim JPII.

Na te wartości wskazywał również w swoim przemówieniu Ojciec Święty Benedykt XVI podczas uroczystości w Auschwitz-Birkenau w 2006 r.

„Jeden i drugi papież, Jan Paweł II dzisiaj błogosławiony i Benedykt XVI dzisiaj, ten który jest Piotrem naszych czasów stanęli tam na tym miejscu po to, żeby przypomnieć światu, że miłość jest większa niż zło. Do niej należy zwycięstwo” – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Edyta Stein została zgładzona przez Niemców w komorze gazowej 9 sierpnia 1942 roku. Jan Paweł II beatyfikował Teresę Benedyktę od Krzyża w 1987 roku. 11 lat później została wyniesiona na ołtarze.

Wypowiedź ks. prof. Jana Machniaka


Pobierz Pobierz


Pobierz Pobierz

drukuj

Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl