fot. https://www.prezydent.pl/

Prezydent Andrzej Duda uda się do Berlina

Bezpieczeństwo, grożący Ukrainie kryzys humanitarny, a także relacje dwustronne będą wśród tematów poruszanych przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas poniedziałkowej jednodniowej roboczej wizyty w Berlinie,  w trakcie której spotka się z prezydentem Niemiec, Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Prezydent w poniedziałek przed południem zostanie powitany przez prezydenta Niemiec, potem zaplanowano rozmowę obu polityków w „cztery oczy”.

W południe prezydenci wezmą udział w śniadaniu roboczym, a następnie spotkają się z przedstawicielami mediów.

Po południu Andrzej Duda odwiedzi Instytut Pileckiego w Berlinie, gdzie zwiedzi wystawę „Solidarność, Pomoc. Wolność”, spotka się z pracownikami i współpracownikami Instytutu, a następnie spotka się z ukraińskimi wolontariuszami.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Jakub Kumoch, zapowiedział, że tematem rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Berlinie będzie bezpieczeństwo, zbliżająca się zima, grożący Ukrainie kryzys humanitarny, potencjalna fala uchodźców, a także relacje dwustronne.

„Tematyka rozmów jest oczywiście skoncentrowana wokół spraw bezpieczeństwa, ale również wokół spraw, które bardzo mocno dotyczą zarówno Polski, jak i Niemiec: zbliżająca się zima, kryzys humanitarny, który grozi Ukrainie i fala uchodźców, z którą możemy się zmierzyć jako wspólnota europejska” – wskazał Jakub Kumoch.

Jak podkreślił, Polska „oczywiście od swojej roli – domu dla potrzebujących nie ucieka”.

„Natomiast nasi partnerzy chcieli tej rozmowy, kontynuacji tego dialogu” – zaznaczył.

Szef BPM wskazał, że rozmowy prezydentów będą dotyczyć także kwestii europejskich i stosunków polsko-niemieckich. Dodał, że prawdopodobnie w wizycie weźmie też udział minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

„Na pewno poruszone też zostaną kwestie dwustronne – przypominam, że prezydenci postawili sobie za zadanie, niezależnie od tego, jak układa się dialog polsko-niemiecki, być pomostem łączącym oba społeczeństwa” – dodał Jakub Kumoch.

Jak ocenił, w Niemczech prezydent pełni rolę „głosu społeczeństwa”.

„Polski prezydent również chce być partnerem w tym dialogu. Dialog ten jest intensywny, spotkania odbywały się wielokrotnie w tym roku, ostatnio w trakcie spotkania prezydentów państw grupy Arraiolos. Taką rolę sobie wyznaczyli obaj prezydenci” – dodał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Jakub Kumoch  zaakcentował również, że prezydent w przededniu rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odwiedzi Instytut Pileckiego w Berlinie, gdzie będzie gościem wystawy poświęconej dorobkowi „Solidarności” i w ten sposób odda hołd tym, którzy – jak zaznaczył – „nie tylko walczyli o wolną Polskę, ale również rozsławili jej imię na całym świecie”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl