Nieudany powrót do elity

W 2002 roku mistrzostwa świata po raz pierwszy odbyły się w Azji. Wspólnie zorganizowały je Korea Płd. i Japonia, a po 16 latach w turnieju finałowym wystąpiła Polska.

Faworytów było kilku. Tytułu broniła Francja, z fenomenalnym Zinedine’em Zidane’em w roli mózgu zespołu. Piąte mistrzostwo chcieli zdobyć Brazylijczycy, mający w swoich szeregach Ronaldo. Byli Niemcy, Włosi, Hiszpanie.

Polacy notowania mieli niskie, jako cel stawiano przed nimi wyjście z grupy, w której trafili na silną Portugalię, nieobliczalną, niesioną dopingiem miejscowej publiczności, prowadzoną przez słynnego Holendra Guusa Hiddinka Koreę Płd. oraz Amerykanów, uważanych za najsłabszego z rywali.

Na początek Polacy zmierzyli się z drużyną współgospodarzy turnieju. Grali w Pusan, nadmorskim mieście, gdzie powietrze bardziej przypominało tropiki niż suchy klimat kontynentalny. Nieprzyzwyczajeni do takich warunków i ogłuszeni dopingiem ponad 50-tysięcznej publiczności przegrali 0:2, czym znacznie zmniejszyli swoje szanse na awans do drugiej rundy.

Wszystko miało zależeć od meczu z Portugalią. Zwycięstwo dawało jeszcze szanse wyjścia z grupy, porażka je przekreślała. W Jeonju okazało się, że powrót Polski na mundial po 16 latach był nieudany, a 1/8 finału to zbyt wysokie progi dla podopiecznych Jerzego Engela. Wynik 0:4 nie pozostawił złudzeń, która z drużyn była lepsza.

Oprócz dwóch porażek nastrój w drużynie pogarszały wewnętrzne spory o kwestie finansowe. Mecz z USA w Tedzon był dla Polski formalnością. Engel nie chciał go jednak przegrać i zdecydował się na radykalne zmiany w pierwszym składzie, wystawiając do gry kilku piłkarzy, którzy wcześniej byli głównie rezerwowymi. Polacy wygrali 3:1, pierwszą bramkę zdobył pochodzący z Nigerii bohater eliminacji Emmanuel Olisadebe, potem słabość rywali obnażyli jeszcze Paweł Kryszałowicz i Marcin Żewłakow. Po spotkaniu trener rywali Bruce Arena nie mógł wyjść z podziwu, że polski selekcjoner wcześniej trzymał w rezerwie tak dobrych zawodników…

Polska odpadła z rozgrywek po pierwszej rundzie, a jej los podzieliła niespodziewanie Portugalia, uważana za faworyta grupy. W grze pozostały USA i Korea Płd., która okazała się „czarnym koniem” turnieju.

Ekipa Hiddinka w 1/8 finału po dogrywce wygrała 2:1 z Włochami, następnie w ćwierćfinale wyeliminowali Hiszpanów, pokonując ich w rzutach karnych 5:3. Obie przegrane ekipy miały spore i raczej uzasadnione pretensje do sędziów.

W półfinale Koreańczycy trafili na Niemców, którym nie dali rady, a w meczu o trzecie miejsce ulegli Turkom 2:3. Był to jednak największy w historii sukces drużyny azjatyckiej. Historyczny wyczyn był również dziełem Turka Hakana Sukura, który zdobył najszybszą bramkę w MŚ – koreańskiego bramkarza pokonał w 11. sekundzie gry.

Finałowym rywalem Niemców była Brazylia z liderem Ronaldo, który w sześciu wcześniejszych meczach turnieju strzelił sześć bramek i prowadził w klasyfikacji strzelców. Wszyscy jednak pamiętali, jak cztery lata temu w finale z Francją także miał być pierwszoplanową postacią, ale zawiódł, snując się po boisku z powodu tajemniczej niedyspozycji.

W finale w Jokohamie Ronaldo nie zawiódł. Strzelił dwie bramki, jego zespół wygrał 2:0, a on sam został królem strzelców. „Canarinhos” zdobyli piąty w historii tytuł. Najlepszym piłkarzem turnieju uznany został jednak niemiecki bramkarz Oliver Kahn.

Azjatyckie mistrzostwa okazały się zupełnie nieudane dla broniących tytułu Francuzów. „Trójkolorowi” w niczym nie przypominali drużyny, która cztery lata wcześniej zdobyła mistrzostwo świata, a dwa lata wcześniej mistrzostwo Europy. W meczu otwarcia przegrali 0:1 z Senegalem, następnie zremisowali z Urugwajem 0:0 i ulegli Danii 0:2. Nie strzelili ani jednej bramki i zostali – po Brazylii i Włoszech – trzecią w historii drużyną, która broniąc tytułu odpadła po rundzie grupowej.

Mecz otwarcia:

31.05.2002, Korea Płd./Japonia, Seul: Francja – Senegal 0:1 (0:1)

Mecze o trzecie miejsce:

Japonia/Korea Płd. 2002 – w Daegu:

Turcja – Korea Płd. 3:2 (3:1)

Spotkanie finałowe: 

Japonia/Korea Płd. 2002 – w Jokohamie:

Brazylia – Niemcy 2:0 (1:0) 

Bramki: Ronaldo 67, 79. Sędzia: Collina (Włochy). Widzów: 69 tys.

Brazylia: Marcos – Lucio, Edmilson, Roque Junior – Cafu, Gilberto Silva, Roberto Carlos – Kleberson, Rivaldo – Ronaldo (90. Denilson), Ronaldinho (85. Juninho Paulista)

Niemcy: Kahn – Linke, Ramelow, Metzelder – Frings, Hamann, Jeremies (77. Asamoah), Bode (84. Bode) – Schneider – Klose (74. Bierhoff), Neuville

PAP/Sport/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl