Nie chcą powiększenia parku

Gminy Białowieża, Hajnówka i Narewka nie godzą się na powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego na zasadach, jakie proponuje Ministerstwo Środowisko. Takie stanowisko przedstawiono podczas spotkania z wiceministrem Januszem Zaleskim.

„Po wnikliwym zapoznaniu się z przedstawioną przez Ministerstwo Środowiska propozycją wraz z jej wariantami poszerzenia Parku Narodowego oświadczamy, że są one niedostateczne do podjęcia decyzji o zgodzie lub też braku zgody na poszerzenie Parku przez Radę Gminy Białowieża. Jednocześnie oświadczamy, iż w obecnej sytuacji gospodarczej i ekonomicznej mieszkańców Gminy Białowieża niemożliwe jest poszerzenie Parku na cały teren Nadleśnictwa Białowieża” – napisali radni w stanowisku przedstawionym ministrowi. Podczas spotkania z Januszem Zaleskim tłumaczyli również, iż program „Partnerstwa dla Puszczy Białowieskiej”, którego realizacja ma spowodować powiększenie obszaru parku, jest ich zdaniem jedynie deklaracją woli Ministerstwa Środowiska. Obawiają się, że zabraknie środków finansowych przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa.
Radni podkreślali, że zasady, na jakich ministerstwo proponuje im powiększenie parku, są podobne do tych, jakie zaakceptowali w roku 1996, kiedy po raz pierwszy powiększano Białowieski Park Narodowy.
– Procesy negocjacyjne, związane z poszerzeniem parku w 1996 roku, pokazały słabą realizację zadań, do jakich zobowiązało się ministerstwo wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To budzi w nas uzasadnione obawy dotyczące możliwości realizacji obecnego programu inwestycyjnego – tłumaczy Albert Litwinowicz, wójt Białowieży.
Resort środowiska czyni od początku roku starania o uzyskanie zgody samorządów powiatu hajnowskiego (Białowieża, Narewka, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka – gmina wiejska i miejska, Narew, Kleszczele, Czyże, Czeremcha) na realizację programu powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego. W tym roku przypada 600. rocznica początków ochrony prawnej Puszczy Białowieskiej i ministerstwo uważa to za dobrą okazję do wprowadzenia w życie swoich planów. Prawo stanowi, iż bez zgody samorządu gminy, na terenach której miałby rozciągać się park narodowy, nie można go utworzyć. Najbardziej park miałby „wejść” w obszary gmin Białowieża i Narewka, a przy realizacji drugiego ministerialnego projektu poszerzenia – także gminy Hajnówka. Profesor Maciej Nowicki, minister środowiska, już w czerwcu obiecał gminom 100 mln zł w zamian za zgodę na poszerzenie BPN. Pieniądze mają pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a co za tym idzie – mogą być przeznaczone tylko na inwestycje proekologiczne.
Stworzony przez ministra program zakłada, że już od października park miałby obejmować już 20 tys. ha, a w ostatnim etapie jego realizacji (tj. pod koniec 2014 r. ) – około 30 tys. ha, czyli prawie połowę Puszczy Białowieskiej.


Adam Białous
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl