Kto poskromi Jugendamty?

Niemieckie Urzędy ds. Dzieci i Młodzieży nadal dyskryminują Polaków

Pojawiają się kolejne przypadki skandalicznych nadużyć niemieckich Jugendamtów (Urzędów ds. Dzieci i Młodzieży). Dzisiaj Polka – Aneta P. – będzie walczyć w sądzie w miejscowości Soltau o utrzymanie praw rodzicielskich do 7-letniego chorego na astmę syna, których zamierza pozbawić ją ojciec chłopca – Niemiec cieszący się wsparciem Jugendamtu. Po stronie ojca stanął także niemiecki sąd rodzinny, który przychylił się do jego żądań, aby dziecko nie było wychowywane w kulturze polskiej, i wydał zakaz uczęszczania chłopca do polskiej szkoły przy konsulacie w Hamburgu i na lekcje religii przy Polskiej Misji Katolickiej. Zdaniem Anneliese Oeschger, przewodniczącej Konferencji Międzynarodowych Pozarządowych Organizacji (INGO) przy Radzie Europy, działania Jugendamtów są sprzeczne z międzynarodowymi konwencjami praw człowieka i powinny zostać zbadane przez Radę Europy i Komisję Europejską.

– W bardzo wielu przypadkach dział alność urzędników Jugendamtów budzi wiele kontrowersji, a ich decyzje są często sprzeczne z konwencjami europejskimi dotyczącymi praw człowieka – stwierdza Oeschger. – Jestem przekonana, że Niemcy nie są w stanie sami sobie poradzić z tym problemem i dlatego zarówno organizacje pozarządowe, Rada Europy, jak i Komisja Europejska muszą wpłynąć na niemieckie władze w tej materii – powiedziała szefowa INGO.

Pod patronatem INGO kilkanaście dni temu w Bambergu odbyło się sympozjum zatytułowane „Niemieckie urzędy opieki nad nieletnimi a Europejska Konwencja Praw Człowieka”. Jego efektem jest „Deklaracja Bamberska”, w której zarzucono niemieckim Jugendamtom m.in. łamanie praw człowieka, a szczególnie artykułów 3, 5, 6, 8, 13 i 14 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Ponadto sygnatariusze deklaracji stwierdzają, że urzędnicy Jugendamtów nie są poddawani wystarczającej kontroli – ani fachowej, ani prawnej. Treść deklaracji została przesłana do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego.

Oeschger zarzuca niemieckiej władzy brak stosowania wobec Jugendamtów odpowiedniej kontroli, co w dużej mierze wpływa na wydawanie wielu kontrowersyjnych decyzji, gdyż urzędnicy są przekonani o swojej bezkarności. – Do europarlamentu wpłynęło około 100 skarg na Jugendamty i szereg razy je rozpatrywano. W tej chwili moja komisja przygotowuje specjalny raport na temat Jugendamtów, na podstawie którego podejmie decyzję, co z całą sprawą dalej robić – wskazuje eurodeputowany Marcin Libicki, przewodniczący Komisji Petycji PE. – Nie ulega wątpliwości, że jest problem i że musi być rozwiązany. Raport uwzględni problem zakazu używania języka polskiego, zawłaszczania chorych dzieci rodzicom czy ostrego postępowania w przypadku konfliktów rodzinnych, gdzie ściśle wypełnia się przepisy w sposób niesprawiedliwy, brutalny i niehumanitarny. Zrobimy sumaryczne przedstawienie całego problemu i wtedy podejmiemy decyzję o dalszych krokach. Raport będzie gotowy zimą, zapewne w styczniu – podsumowuje poseł Libicki.


Waldemar Maszewski, Hamburg

Współpraca Małgorzata Lebiediuk
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl