fot. flickr.com

IS wzywa zwolenników do organizowania zamachów

Państwo Islamskie (IS) w materiale filmowym wezwało swych zwolenników do organizowania zamachów m.in. w Europie, USA, Australii i Rosji. Dżihadyści chcą wywołać panikę wśród społeczeństw zachodnich – uważa dr Agnieszka Zaręba, politolog z KUL.

Bracia w waszych krajach postąpili słusznie, więc potraktujcie ich jak wzór i róbcie to, co oni robili” – powiedział rzecznik tzw. Państwa Islamskiego. Jednocześnie pogratulował sprawcom zamachów na parlament Iranu oraz mauzoleum w Teheranie.

Dr Agnieszka Zaręba zawraca uwagę, że dżihadyści chcą zastraszyć społeczeństwa zachodnie tak, aby się bały „samotnych wilków”. Zazwyczaj terrorystami są osoby z drugiego pokolenia imigrantów. W ocenie ekspert Polska jest bezpieczna.

– Przede wszystkim w Polsce nie mamy imigrantów. Nie mamy pierwszego pokolenia imigrantów, nie mamy drugiego pokolenia imigrantów, więc wydaje mi się, że z tej perspektywy nie powinniśmy się obawiać zamachów. Poza tym jest jeszcze jeden czynnik, który warto podkreślić: ostatnio Global Terrorism Index 6 czerwca 2017 roku wyraźnie stwierdza, że Polska jest strefą wyjątkowo bezpieczną – podkreśla dr Agnieszka Zaręba.

Trwa ramadan miesiąc święty dla muzułmanów. W tym czasie – podobnie jak w latach poprzednich –  dochodzi do eskalacji działań islamskich terrorystów.

RIRM

drukuj