fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Premier w Oświęcimiu: Musimy upominać się i bronić prawdy

Obowiązkiem żyjących jest to, aby nigdy nic podobnego w przyszłości się nie wydarzyło – powiedziała premier Beata Szydło. Prezes Rady Ministrów wzięła udział w obchodach 77. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu Auschwitz.

W Oświęcimiu – w obecności premier – został podpisany list intencyjny w sprawie powołania Muzeum „Sprawiedliwi spod Auschwitz”.

Muzeum „Sprawiedliwi spod Auschwitz”, które tu powstanie, będzie świadectwem o bohaterach, o ludziach dobrych i przyzwoitych. Bardzo się cieszę, że znajdują się w nim historie konkretnych osób i konkretnych rodzin mieszkających i żyjących na tej ziemi, na naszej ziemi. Do nas należy przypominanie światu o tym, kto był katem, kto był ofiarą, kto był bohaterem, a kto oprawcą. Musimy upominać się i bronić prawdy – mówiła premier Szydło.

14 czerwca 1940 roku po raz pierwszy deportowano Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. Z więzienia w Tarnowie przywieziono tam wówczas 728 mężczyzn. Był to początek zaplanowanej przez Niemców eksterminacji narodów, głównie Żydów, Polaków oraz Romów.

Ogółem do Auschwitz Niemcy przywieźli około 150 tys. Polaków. Połowa z nich zginęła.

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. [czytaj więcej]

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj