fot. flickr.com

14 czerwca – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych

Obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. 14 czerwca 1940 r. po raz pierwszy deportowano Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. Z więzienia w Tarnowie przywieziono tam wówczas 728 mężczyzn.

Był to początek zaplanowanej przez Niemców eksterminacji narodów, głównie Żydów, Polaków oraz Romów. Ogółem do Auschwitz Niemcy przywieźli około 150 tys. Polaków. Połowa z nich zginęła.

Prof. Wojciech Polak, historyk, zwraca uwagę, że ważna jest pamięć o ludziach, którzy zginęli w obozach zagłady.

Musimy pamiętać o wszystkich ofiarach i ludziach, którzy przebywali w obozach koncentracyjnych, o Polakach, Żydach i przedstawicielach innych narodowości. Można powiedzieć, że nie było narodu europejskiego, którego obywatele nie trafialiby do tych obozów, nie podlegali morderczej pracy, nie byli mordowani, a ich zwłok często nie można było pochować, gdyż krematoria pracowały na ogromną skalę. Mordowanie odbywało się często w sposób przemysłowy nie tylko w komorach gazowych, ale i innych urządzeniach – podkreśla prof. Polak.

Główna uroczystość rocznicowa z udziałem premier Beaty Szydło rozpoczęła się w południe w Oświęcimiu. W jej trakcie przedstawiciele resortu kultury i oświęcimskiego starostwa podpiszą list intencyjny w sprawie powołania Muzeum „Sprawiedliwi spod Auschwitz”. Placówka ma upamiętnić mieszkańców Oświęcimia i okolicy, w tym żołnierzy AK z oddziału Sosienki, którzy nieśli pomoc więźniom obozu.

PAP/RIRM

drukuj