Frans Timmermans spotka się z premier Beatą Szydło

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans spotka się dziś w Polsce z premier Beatą Szydło. Celem rozmów wiceszefa KE z szefową polskiego rządu są rozmowy o możliwościach rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Zdaniem wiceszefa MSZ-u Konrada Szymańskiego, jesteśmy blisko porozumienia, a stopień wzajemnego zrozumienia zagadnień dotyczących TK jest na tyle duży, by doszło do spotkania premier Szydło z wiceszefem KE.

Poseł PiS-u Jacek Sasin mówił w programie ,,Polski Punkt Widzenia” na antenie Telewizji Trwam, że potrzebny jest powrót do dialogu partnerskiego pomiędzy KE a Polską.

– Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że to nie jest tak, że polski rząd się z czegokolwiek tłumaczy przed Komisją Europejską. Komisja Europejska nie ma takich uprawnień, żeby takich tłumaczeń od nas żądać, a my nie chcemy się tłumaczyć. Uważamy, że dialog jest potrzebny zawsze, rozmowa jest potrzebna, ale będziemy rozmawiać, jeśli to będą rozmowy partnerskie. Nie możemy sobie pozwolić na to, że będzie się próbowało nas – Polskę i Polaków – stawiać do konta. Nie możemy sobie pozwolić również na to, żebyśmy byli oszukiwani, a tak się również stało, bo były rozmowy z panem Timmermansem, gdzie akceptował pewne posunięcia ze strony rządu, z zadowoleniem je przyjmował, a następnego dnia zupełnie co innego mówił publicznie. Musi być więc powrót do tego dialogu partnerskiego – mówi poseł Jacek Sasin.

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas oświadczyła wczoraj, że Komisja cały czas prowadzi konstruktywne rozmowy z polskimi władzami na temat rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Z kolei dziś o 14.00 w Sejmie ma się odbyć spotkanie w sprawie rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego organizowane przez trzy kluby opozycyjne: PO, Nowoczesną i PSL. Na spotkaniu będą też  przedstawiciele PiS-u i Kukiz’15.

RIRM

drukuj