David Cameron z wizytą w Warszawie

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron przybył dziś do Warszawy, gdzie spotkał się z premier Beatą Szydło i prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Głównym tematem rozmów była sprawa propozycji porozumienia między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Wielka Brytania jest dla Polski strategicznym partnerem i chcemy, by pozostała ona członkiem Unii Europejskiej – stwierdziła premier Beata Szydło.

Jest państwem, które stanowi fundament Unii Europejskiej. Zarówno dla polskiej gospodarki jak i dla polskiej polityki niezwykle istotne jest to, aby Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej. Bardzo sobie cenimy współpracę z Wielką Brytanią – zaznaczyła premier Beata Szydło.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział po spotkaniu z Davidem Cameronem, że poruszone zostały sprawy wzmocnienia wschodniej flanki NATO oraz kwestia rzekomego zagrożenia demokracji w Polsce. To było bardzo dobre spotkanie – podsumował prezes Jarosław Kaczyński.

W rozmowie z dziennikarzami, transmitowanej przez TVP INFO, powiedział, że Polska uzyskała bardzo dużo – przede wszystkim pełne zabezpieczenie interesów socjalnych tych wszystkich, którzy są w tej chwili w Wielkiej Brytanii.

Ci, którzy mają dzieci w Polsce, będą w dalszym ciągu otrzymywali świadczenia. Może będą tam one indeksowane, ale w każdym razie będą otrzymywali wszelkiego rodzaju propozycje odnoszące się do nowego zdefiniowania pracy, które byłyby dla Polski bardzo groźne – to były propozycje nie brytyjskie, ale niemieckie i holenderskie – nie zostaną przyjęte. Może wszelkiego rodzaju ograniczenia będą mogły być podjęte tylko i wyłącznie na podstawie decyzji władz Unii Europejskiej, a więc z polskim udziałem – zwrócił uwagę Jarosław Kaczyński.

Tymczasem premier Węgier Wiktor Orban zapowiedział wspólne stanowisko państw wyszehradzkich ws. postulowanych przez Wielką Brytanie ograniczeń na rynku pracy.

Według Orbana zgodnie z unijną zasadą swobodnego przepływu siły roboczej nikt, a więc także Wielka Brytania, nie może ograniczać liczby obywateli państw unijnych podejmujących tam pracę.


RIRM/TV Trwam News

drukuj