W Warszawie odbyły się uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson wziął udział w 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Rex Tillerson w przemówieniu powiedział, że Auschwitz-Birkenau to miejsce niewyobrażalnych potworności i tragedii, i że nigdy nie możemy pozostać obojętni wobec zła.

„Na tę okazje przypominam, że nigdy nie możemy pozostać obojętni wobec zła. Sojusz Zachodu postawił sobie za cel zabezpieczenie i zagwarantowanie, że nigdy nie dojdzie do tego ponownie. Jeden z największych synów Polski, papież Jan Paweł II, rozumiał czym była twarz zła, gdy mówił: nikomu nie wolno przechodzić obojętnie obok tragedii Shoah” – mówił Rex Tillerson.

Obóz Auschwiz-Birkenau był największym niemieckim nazistowskim obozem zagłady nie tylko na ziemiach polskich, ale w ogóle istniejącym – przypomina historyk prof. Wojciech Polak.

– Stąd jest tym pewnym symbolem zagłady milionów ludzi – Żydów, Polaków, Rosjan, Romów i należących do wielu innych narodowości. Wyzwolenie tego obozu i jego likwidacja były swoistym symbolem końca wojny, końca tego, co się tam działo. Należy więc podkreślić, że polski ruch oporu, Armia Krajowa przede wszystkim, starały się cały świat informować o tym, co się dzieje. Wolny świat, czy to Wielka Brytania, czy Stany Zjednoczone, zachowywały zupełną obojętność wobec tego – wskazuje historyk.

Uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu KL Auschwitz odbędą się dziś po południu w Oświęcimiu. W ceremonii wezmą udział m.in. byli więźniowie obozu. Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent RP Andrzej Duda.

27 stycznia, dzień rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, na świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl