fot. pixabay.com

Dzisiaj rozpoczynamy okres Wielkiego Postu

Dziś Środa Popielcowa. To pierwszy dzień Wielkiego Postu. Obowiązuje nas post ścisły. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki, zachęca wiernych, by czas Wielkiego Postu przyniósł pogłębienie więzi z Bogiem. Pomocne będą w tym sakramenty, a także wielkopostne nabożeństwa: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale.

W Środę Popielcową wpisany jest zwyczaj posypywania głów popiołem. W Kościele popiół sypie się na głowy tych, którzy chcą rozpocząć czas nawrócenia i pokuty, a takim czasem jest właśnie Wielki Post – mówił ks. dr Krystian Kletkiewicz, proboszcz Archikatedry Oliwskiej.

– Środa Popielcowa nazywana jest bramą Wielkiego Postu. Otwiera czas nawrócenia i pokuty – wskazał ks. dr Krystian Kletkiewicz.

W Środę Popielcową ksiądz może sięgnąć po dwie formuły: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. W poprzednich latach ta formuła była wypowiadana nad każdym z nas osobno. W tym roku, zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej, ksiądz wypowie te słowa tylko raz. Do wszystkich. Zanim jeszcze podejdziemy, by posypać głowy popiołem.

– Formuła wskazuje na głębokie zaufanie Panu Bogu. Z jednej strony przypomina ludzką słabą kondycję, a z drugiej zaprasza do nawrócenia, pokuty, poprawiania się. Taki jest sens Wielkiego Postu: nieustanna praca nad sobą – powiedział ks. dr Krysian Kletkiewicz.

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły.

– Oznacza to, że można spożyć trzy posiłki w ciągu dnia. W tym tylko jeden do syta. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wiernych powyżej 14 roku życia, a post ścisły wiernych od 18 do 60 roku życia – poinformował ks. Leszek Gęsiak, rzecznik KEP.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki, zachęca, by Wielki Post był dla każdego z nas czasem pogłębienia relacji z Bogiem. Pomogą nam w tym sakramenty.

– Pomimo trudnej sytuacji pandemicznej i obowiązujących rygorów sanitarnych, nikt nie może zostać pozbawiony dostępu do Eucharystii i innych sakramentów, czyli największego skarbu Kościoła, przez które Chrystus daje samego siebie wspólnocie wierzących i zapewnia nam udział w owocach swojej zbawczej męki – oznajmił ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Kościół zachęca, byśmy brali udział w dwóch wyjątkowych nabożeństwach: Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach. W czas Wielkiego Postu wpisana jest modlitwa i jałmużna.

– Wpatrujemy się w to, co proponuje nam papież Franciszek, który zachęca nas w swoim orędziu, abyśmy czynili to, do czego zachęca nas Ewangelia i abyśmy potrafili podzielić się z ubogimi tym, co mamy – podsumował ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik archidiecezji krakowskiej.

Wielki Post potrwa sześć tygodni, ok. 40 dni.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl