fot. pixabay.com

IMGW: Obecnie mamy różnorodność pogody nad Polski; roztopy na zachodzie i mróz na północnym-wschodzie

Obecnie mamy różnorodność pogody nad Polską – pada śnieg, deszcz, a także marznący deszcz. Są też miejsca, gdzie jest pogodnie, ale mroźnie, czyli w Polsce południowo-wschodniej. Cieplej, ale deszczowo jest za to na zachodzie kraju.

„Aktualnie nad Polską mamy dużą różnicę temperatur między północnym-wschodem, a zachodem Polski. Panują tam zupełnie różne typy pogody” – powiedział synoptyk IMGW, Szymon Ogórek.

Jak wyjaśnił, Polska północno-wschodnia jest aktualnie pogodna i mroźna. Jest tam około -7 st. C. Z kolei na zachodzie jest znacznie cieplej – miejscami nawet 5 st. C, ale tam pada deszcz i jest pełna odwilż.

„Tak więcej są to zupełnie różne typy pogody” – zauważył synoptyk.

Z kolei na obszarze od Pomorza wschodniego i środkowego przez Kujawy, Mazowsze, Ziemię Łódzką aż południowy-wschód Polski pada śnieg.

„Rozdziela ona dwa już wspomniane regiony, czyli północy-wschód i zachód” – wyjaśnił synoptyk.

Opady śniegu mogą ograniczać widzialność do około kilometra. Miejscami może spaść nawet 10 cm świeżego śniegu.

Ponadto nieco dalej na zachód między strefą opadów śniegu, a strefą opadów deszczu jest strefa opadów marznących. Opady marznące występują obecnie m.in. na Ziemi Łódzkiej, we wschodniej Wielkopolsce, aż po Kujawy i Pomorze środkowe. Tutaj na drogach szczególnie muszą uważać kierowcy.

Ponadto – jak ostrzegają synoptycy – dziś warunki biometeorologiczne w całym kraju niekorzystne. Przejściowo jednak, poprawa warunków nastąpi w północno-wschodniej Polsce.

PAP

drukuj