fot. PAP/Tytus Żmijewski

IMGW: Mroźna noc; w południowo-wschodniej części mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne

W niedzielę im bliżej wieczora, tym temperatura będzie spadać. W niektórych miejscach może wynieść około -20 stopni Celsjusza – powiedział PAP rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Dodał, że w południowo-wschodniej części kraju może być niebezpiecznie na drogach przez prognozowane zawieje i zamiecie śnieżne.

Rzecznik IMGW w rozmowie z PAP podkreślił, że w niedzielę w ciągu dnia widać było pewną poprawę, jeżeli chodzi o pogodę.

„Cieplejsze oblicze zimy zawitało w niedzielę, bo temperatury maksymalne wynosiły do dwóch stopni Celsjusza na północy kraju. W centrum około zera lub -1 st. Celsjusza. Najchłodniej było dziś na południu i południowym wschodzie, gdzie temperatura wynosiła od -8 do -5 st. Celsjusza” – powiedział.

Wskazał, że im bliżej wieczora temperatura będzie spadać.

„Z takich niebezpiecznych zjawisk to na południowym wschodzie dosyć mocno wieje. Wiatr ma do ok. 55 km/h” – poinformował.

„Normalnie nie byłoby to jakimś złym sygnałem, ale w tym regionie padał śnieg i nadal może trochę popadać, a to powoduje zawieje i zamiecie śnieżne. Wieczorem i w nocy będzie niebezpiecznie na drogach” – zaznaczył, dodając, że dla tego regionu zostały wydane ostrzeżenia przed tym zjawiskiem.

„Dotyczy to województwa lubelskiego, podkarpackiego i wschodniej części woj. świętokrzyskiego” – podał.

Przekazał, że w nocy temperatury w południowo-zachodniej części kraju (południowe części woj. lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego) mogą spaść poniżej -15 st. C., a nawet w dolinach sudeckich do -20 st. C.

„Taka sama sytuacja jest w północno-wschodniej części Polski (Podlasie, Warmia i Mazury). Tutaj też spadki do ok. -16 st. C.” – wyjawił.

„W górach będzie wiał dosyć silny wiatr. Do 70 km/h. W związku z tym, że tam leży śnieg, to też mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne” – podał.

„Noc z niedzieli na poniedziałek będzie chłodna. Temperatura będzie wynosiła od -18 st. C. w kotlinach górskich i -15 st. C. na południowym zachodzie, -16 st. C. na północnym wschodzie, w centrum około -8 st. C., a nad morzem ok. -2 st. Celsjusza” – dodał.

PAP

drukuj