fot. pixabay.com

Będzie dookreślenie standardu noszenia maseczek i rezygnacja z zamienników?

Ministerstwo Zdrowia zastanawia się, czy nie dookreślić standardu noszenia maseczek i zrezygnować z pewnych zamienników, jak np. szalik. Dziś jednak nie będzie żadnego rozporządzenia w tej sprawie. Niewykluczone, że pojawi się ono w przyszłym tygodniu.

Jedynym narzędziem zduszenia w tej chwili fali pandemicznej jest dyscyplina społeczna – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że to właśnie prawidłowe noszenie maseczek ma pomóc w walce z pandemią, ponieważ liczba szczepień jest cały czas niewystarczająca.

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19, powiedział w jednej ze stacji TV, że minister zdrowia wyda dziś rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych.

Do sprawy odniósł się Adam Niedzielski.

– Nie, dzisiaj żadnego takiego rozporządzenia nie będzie. Jednak rzeczywiście zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny być bardziej dookreślone, jeżeli chodzi o standard ich noszenia. W rozporządzeniu mamy pewne zamienniki, jak np. szalik, z których pewnie trzeba będzie zrezygnować – wyjaśnił w rozmowie z wp.pl minister zdrowia.

Minister, dopytywany o rozporządzenie ws. obowiązku noszenia maseczek chirurgicznych, nie wykluczył, że pojawi się ono w najbliższych dniach.

– Być może w przyszłym tygodniu. Choć też nie przesądzałbym, że wprowadzimy tam jednoznaczny standard maseczki, np. FFP2. Nie chodzi o to, żeby generować problemy ludziom z dostępnością tego. Myślę, że dużym krokiem do przodu i tak by było  zastąpienie zwykłymi maseczkami tej skali noszenia przyłbic i zasłaniania się szalikiem – powiedział Adam Niedzielski.

Ponadto minister dodał, że trzeba „dać wyraźny sygnał”, iż często noszone przyłbice „nie zapewniają takiego bezpieczeństwa jak najprostsza maseczka”.

TV Trwam News

drukuj