fot. PAP/EPA

D. Trump uniewinniony. Były prezydent zapowiada powrót do polityki

Senat USA uniewinnił byłego prezydenta Donalda Trumpa w procesie o impeachment. Za wnioskiem Demokratów zagłosowało siedmiu Republikanów. To za mało, by skazać byłego przywódcę, który zapowiada powrót do polityki.

Były prezydent USA Donald Trump został oskarżony o podburzanie społeczeństwa do ataku na Kapitol. Zarzuty zostały oddalone.

– 57 głosów za, 43 głosy przeciw. Z powodu braku większości dwóch trzecich głosów, Senat uznaje, że pozwany Donald Trump, były prezydent Stanów Zjednoczonych, nie jest winny zarzucanego mu czynu – odczytał wynik głosowania Patrick Leahy, przewodniczący pro tempore Senatu USA.

To koniec polowania na czarownice – wskazują obrońcy Donalda Trumpa.

– Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że Senat Stanów Zjednoczonych zdecydował się chronić nasz konstytucyjny styl życia i nie iść drogą niekończących się impeachmentów –  powiedział Bruce Castor, adwokat Donalda Trumpa.

Donald Trump został postawiony w stan oskarżenia po raz drugi. Demokraci chcieli jego skazania. W Senacie przeciągnęli na swoją stronę siedmiu Republikanów.

– Nie ma żadnych wątpliwości, że prezydent Trump jest praktycznie i moralnie odpowiedzialny za sprowokowanie wydarzeń na Kapitolu – powiedział lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell.

Siedmiu senatorów to za mało, by skazać Donalda Trumpa. Demokraci potrzebowali dodatkowych 17 głosów.

– Były prezydent próbował unieważnić wyniki wyborów i sprowokował atak na własny rząd. To najbardziej nikczemny czyn, jakiego kiedykolwiek dopuścił się jakikolwiek prezydent, a większość Republikanów nie ma odwagi ani moralności, by go potępić – akcentował Chuck Schumer, lider Demokratów w Senacie.

W ocenie większości Republikanów przemówienia Donalda Trumpa nie nawoływały do przestępstwa.

– Według ścisłych standardów karnych, przemówienie prezydenta prawdopodobnie nie było podżeganiem – mówił Mitch McConnell.

Demokraci nie zamierzają ustąpić.

– Będziemy dążyć do tego, aby to się już nigdy nie powtórzyło, zbadamy i ocenimy, co było tego przyczyną, zarówno pod względem motywacji, jak i bezpieczeństwa – zapowiedziała Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów.

Donald Trump zapowiedział z kolei powrót do polityki.

„Nasz historyczny, patriotyczny i piękny ruch, by uczynić Amerykę znów wielką, dopiero się rozpoczął” – wskazał były prezydent USA.

Szczegóły Donald Trump zamierza przedstawić w ciągu najbliższych miesięcy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl