fot. pixabay.com

Rozpoczął się Wielki Post

W Środę Popielcową rozpoczęliśmy Wielki Post – czas nawrócenia i pokuty. „W życiu zawsze będziemy mieli coś do zrobienia i wymówki, jakie trzeba  zaprezentować, ale teraz nadszedł czas, by powrócić do Boga” – wskazał Ojciec Święty Franciszek.

W kościele podczas posypywania głowy popiołem ksiądz może sięgnąć po dwie formuły: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. W poprzednich latach ta formuła była wypowiadana nad każdym z nas osobno. W tym roku zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej ksiądz wypowiada te słowa do wszystkich tylko raz, zanim jeszcze podejdziemy, by posypać głowy popiołem – mówił ks. dr Krystian Kletkiewicz.

– Ta formuła wskazuje na zaufanie Panu Bogu, głębokie zaufanie Panu Bogu. Z jednej strony przypomina ludzką, słabą kondycję, a z drugiej zaprasza, do nawrócenia, do pokuty, do poprawiania się. Taki jest sens Wielkiego Postu: nieustanna praca nad sobą – powiedział ks. dr Krystian Kletkiewicz, proboszcz Archikatedry Oliwskiej.

Wielki Post to czas powrotu do Boga, a początkiem powrotu do Boga jest uznanie, że Go potrzebujemy, że potrzebujemy Bożego miłosierdzia. To jest właściwa droga pokory – mówił Papież Franciszek, który przewodniczył Mszy św. w Watykanie.

– Ileż to razy, zabiegani, czy obojętni, mówiliśmy Mu: „Panie, przyjdę do Ciebie później… Dziś nie mogę, ale jutro zacznę się modlić i uczynię coś dla innych”. Teraz Bóg apeluje do naszych serc. W życiu zawsze będziemy mieli coś do zrobienia i wymówki, jakie trzeba  zaprezentować, ale teraz nadszedł czas, by powrócić do Boga – wskazał Ojciec Święty Franciszek.

Także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki, zachęcił, by Wielki Post był dla każdego z nas czasem pogłębienia relacji z Bogiem. Pomogą nam w tym sakramenty.

„Pomimo trudnej sytuacji pandemicznej i obowiązujących rygorów sanitarnych, nikt nie może zostać pozbawiony dostępu do Eucharystii i innych sakramentów, czyli największego skarbu Kościoła, przez które Chrystus daje samego siebie wspólnocie wierzących i zapewnia nam udział w owocach swojej zbawczej męki” – poinformował ks. abp Stanisław Gądecki.

Kościół zachęca nas też, byśmy brali udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.

W czas Wielkiego Postu wpisana jest modlitwa i jałmużna – mówił ks. Łukasz Michalczewski.

– Wpatrujemy się w to, co proponuje nam papież Franciszek, który zachęca nas w swoim orędziu do tego, abyśmy czynili to, do czego zachęca nas Ewangelia, czyny pokutne. Abyśmy potrafili podzielić się z ubogimi tym, co mamy – zaznaczył ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik archidiecezji krakowskiej.

Ks. bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP,  mówił, abyśmy także w Wielkim Poście nie zapominali o konkretnych czynach miłości miłosiernej wobec drugiego człowieka.

– Niech nasze dobre słowo, wyciągnięta dłoń wleją w serca potrzebujących nadzieję i będą świadectwem miłości Chrystusa. Szczególnie w tym trudnym czasie pandemii, kiedy wielu ludzi doświadcza cierpienia, opuszczenia, lęku i samotności – wskazał  ks. bp Artur Miziński.

Wielki Post potrwa sześć tygodni, ok. 40 dni.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl