fot. PAP/Wojtek Jargiło

Min. A. Niedzielski ostrzega przed trzecią falą koronawirusa

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, ostrzega przed trzecią falą pandemii. Liczba zakażeń koronawirusem, niestety, rośnie.

Resort zdrowia z niepokojem odczytuje nowe dane epidemiczne. Środowy dobowy bilans mówi o prawie 8700 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Odwraca się tendencja, która do tej pory oznaczała spadek dziennych liczb zachorowań. Przeistacza się w tendencję, która ma charakter trwały i która mówi o zwiększeniu się zachorowań z dnia na dzień – poinformował minister Adam Niedzielski.

To, jak będzie wyglądała rzeczywistość, zależy w dużej mierze od zachowań społecznych – podkreślał podczas wizyty w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej minister zdrowia, ponawiając apel o stosowanie się do wytycznych sanitarnych.

Tylko i wyłącznie przestrzeganie zasad jest w stanie zagwarantować nam, że nie rozwinie się trzecia fala pandemii w Polsce. Zachowania nieodpowiedzialne i lekceważące, które obserwowaliśmy chociażby w weekend, są prostym rozbiegiem trzeciej fali pandemii – zaznaczył szef resortu zdrowia.

Scenariusz trzeciej fali to nie tylko wzrost zakażeń i zgonów, zaostrzenie restrykcji, ale także utrudniony dostęp do leczenia dla pacjentów zmagających się z innymi chorobami niż COVID. Przykładem są pacjenci onkologiczni, z myślą o których powstaje Krajowa Sieć Onkologiczna.

– Projekt ustawy, który będzie przekłuwał Krajową Sieć Onkologiczną z pilotażu na rozwiązania systemowe przedstawimy do końca marca. Teraz chcemy powiedzieć, że wykonaliśmy bardzo znaczący ruch, który jest pierwszym krokiem od wielu lat – mówię tu o kompleksowej zamianie wycen czy tzw. retaryfkacji świadczeń onkologicznych – powiedział minister Adam Niedzielski.

Zadowolenia z inicjatywy nie kryje dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, prof. Elżbieta Starosławska.

– Koncepcja taryfikacji jest doskonałym krokiem. (…) Nie było takich działań. Lepiej jeść małymi łyżeczkami niż dużą łyżką, do której nie ma co wlożyć. To jest doskonały krok i wierzę, że dojdziemy do celu, którym jest zagwarantowanie kosztów leczenia onkologicznego – powiedziała prof. Elżbieta Starosławska.

Rozwiązanie to skutkować ma zwiększeniem nakładów w onkologii o ponad 200 mln zł w ujęciu rocznym. Nowe wyceny powinny wejść w życie od 1 kwietnia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl