Min. A. Niedzielski ostrzega przed trzecią falą koronawirusa
Minister zdrowia, Adam Niedzielski, ostrzega przed trzecią falą pandemii. Liczba zakażeń koronawirusem, niestety, rośnie.
Resort zdrowia z niepokojem odczytuje nowe dane epidemiczne. Środowy dobowy bilans mówi o prawie 8700 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.
– Odwraca się tendencja, która do tej pory oznaczała spadek dziennych liczb zachorowań. Przeistacza się w tendencję, która ma charakter trwały i która mówi o zwiększeniu się zachorowań z dnia na dzień – poinformował minister Adam Niedzielski.
To, jak będzie wyglądała rzeczywistość, zależy w dużej mierze od zachowań społecznych – podkreślał podczas wizyty w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej minister zdrowia, ponawiając apel o stosowanie się do wytycznych sanitarnych.
– Tylko i wyłącznie przestrzeganie zasad jest w stanie zagwarantować nam, że nie rozwinie się trzecia fala pandemii w Polsce. Zachowania nieodpowiedzialne i lekceważące, które obserwowaliśmy chociażby w weekend, są prostym rozbiegiem trzeciej fali pandemii – zaznaczył szef resortu zdrowia.
Scenariusz trzeciej fali to nie tylko wzrost zakażeń i zgonów, zaostrzenie restrykcji, ale także utrudniony dostęp do leczenia dla pacjentów zmagających się z innymi chorobami niż COVID. Przykładem są pacjenci onkologiczni, z myślą o których powstaje Krajowa Sieć Onkologiczna.
– Projekt ustawy, który będzie przekłuwał Krajową Sieć Onkologiczną z pilotażu na rozwiązania systemowe przedstawimy do końca marca. Teraz chcemy powiedzieć, że wykonaliśmy bardzo znaczący ruch, który jest pierwszym krokiem od wielu lat – mówię tu o kompleksowej zamianie wycen czy tzw. retaryfkacji świadczeń onkologicznych – powiedział minister Adam Niedzielski.
Zadowolenia z inicjatywy nie kryje dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, prof. Elżbieta Starosławska.
– Koncepcja taryfikacji jest doskonałym krokiem. (…) Nie było takich działań. Lepiej jeść małymi łyżeczkami niż dużą łyżką, do której nie ma co wlożyć. To jest doskonały krok i wierzę, że dojdziemy do celu, którym jest zagwarantowanie kosztów leczenia onkologicznego – powiedziała prof. Elżbieta Starosławska.
Rozwiązanie to skutkować ma zwiększeniem nakładów w onkologii o ponad 200 mln zł w ujęciu rocznym. Nowe wyceny powinny wejść w życie od 1 kwietnia.
TV Trwam News