Mazurskie szlaki papieskie

W tym roku mija 16 lat od siódmej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce. I choć mamy wiele pomników, ulic czy miejsc, które noszą imię Papieża Polaka, to najważniejszy jest żywy pomnik, jaki zostawił nam św. Jan Paweł II. A są nim m.in. szlaki papieskie „Tajemnice Światła” i „Tajemnice Zawierzenia”, które znajdują się na Mazurach.

To tu podczas pielgrzymki w 1999 roku Ojciec Św. przyjechał na odpoczynek, by na łonie natury nawiązywać kontakt z Bogiem. To właśnie na terenie diecezji ełckiej jest jeden z najwspanialszych żywych pomników Jana Pawła II. Są nim szlaki papieskie „Tajemnice Światła” i „Tajemnice Zawierzenia”.

Pierwszy z nich rozpoczyna się w Ełku z miejsca, gdzie 8 czerwca 1999 roku Jan Paweł II sprawował Eucharystię, a kończy w dawnym klasztorze kamedułów w Wigrach. Trasa liczy około 170 km. Można ją pokonać pieszo, rowerem, a zimą nawet na nartach. Drugi papieski szlak to „Tajemnice Zawierzenia”.

Jak akcentuje ks. bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji ełckiej, Jan Paweł II był człowiekiem zawierzenia.

– Jest to szlak kajakowy, który prowadzi z Wigier do Augustowa, Studzienicznej i trwa pięć dni, a więc pięć zawierzeń. Zawierzenie siebie Matce Bożej, zawierzenie całego świata Matce Bożej w ‘84 r., zawierzenie III Tysiąclecia Matce Bożej w roku Jubileuszowym, zawierzenie całego świata Bożemu Miłosierdziu. I każdy powinien zawierzyć siebie.  A więc płynąc, rozmyślamy na temat tych zawierzeń i zawierzamy siebie Bogu – mówi ks. bp Jerzy Mazur.

Na Mazurach odbyły się uroczystości związane z 16. rocznicą przyjazdu do Polski Papieża Polaka. Podczas homilii ks. prałat Mieczysław Brzóska mówił o tym, jak ważne jest okazanie miłosierdzia drugiemu człowiekowi. O Bożym Miłosierdziu nauczał, i to Jemu zawierzył cały świat, Ojciec Święty Jan Paweł II.

– Czasami potrzeba konkretnej pomocy. Kiedy indziej dobrego słowa, które jest wyrazem troski. Bo miłosierdzie to przede wszystkim wzięcie na siebie ludzkiej niedoli. To zdolność, by nad tą niedolą człowieka umieć się pochylić. Współczucie zazwyczaj boli, i to często bardzo boli. Natomiast współcierpienie wydaje się być fundamentem wszelkiego miłosierdzia – podkreśla ks. prałat Mieczysław Brzóska.

Podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził m.in. Sopot, Licheń, Siedlce, Sandomierz, Warszawę, Kraków i Gliwice.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl