fot. PAP/Darek Delmanowicz

Mija dziś termin zgłoszenia zamiaru głosowania przez pełnomocnika

Osoby, które w zbliżających się wyborach parlamentarnych chcą głosować przez pełnomocnika, mają dziś ostatni dzień na to, by to zgłosić. Z tej możliwości mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym i seniorzy powyżej 60. roku życia.

Zamiar głosowania przez pełnomocnika można zgłosić w urzędzie gminy lub przez internet. W tym celu konieczne jest wypełnienie specjalnego wniosku. O upływającym terminie przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego, Magdalena Pietrzak.

– 6 października upływa termin na zgłaszanie wniosków o sporządzenie aktów pełnomocnictwa. Taki wniosek składa się do urzędu gminy. Ten umawia się z wyborcą i zostaje sporządzony akt pełnomocnictwa. Z takim dokumentem osoba upoważniona może zagłosować w lokalu wyborczym – wyjaśnia Magdalena Pietrzak.

Pełnomocnikiem może zostać osoba posiadająca prawo wybierania. Nie mogą nim być członkowie obwodowych komisji wyborczych, mężowie zaufania i kandydaci w wyborach. Wybory i referendum odbędą się 15 października.

RIRM

drukuj