H. Karp: Liczymy na poważną zmianę w Polsce

Nastroje powyborcze są podobne do tych z przełomu roku 1989. Liczymy na poważną zmianę w Polsce – mówi medioznawca dr Hanna Karp.

Powyborcze sondaże dają zwycięstwo i samodzielne rządy Prawu i Sprawiedliwości. Partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 232 mandaty w sejmie a PO na 137 mandatów – wynika z sondażu late poll Ipsos.

Do Sejmu dostały się jeszcze ugrupowanie Pawła Kukiza, Nowoczesna Ryszarda Petru i PSL. Wieczorem PKW ma podać oficjalne informacje, które partie przekroczyły próg wyborczy. Jutro natomiast dowiemy się, kto uzyskał mandat posła i senatora.

Dr Hanna Karp powiedziała na antenie TV Trwam, że nadzieje wielu Polaków są dziś porównywalne z tymi, które towarzyszyły nam w 1989 roku.

To był bardzo ważny rok przełomu, kiedy wszyscy liczyliśmy na bardzo poważną zmianę w Polsce. W tej chwili jakościowo jest to inny moment, ale myślę, że nadzieje wielu Polaków są porównywalne. Jest czas na to, aby w tej chwili dokończyć sprawy, których przez ćwierć wieku nie udało nam się zrealizować. Nie chodzi tu o żadną zemstę, lustrację czy dekomunizację tylko budowanie nowego ładu w różnych dziedzinach gospodarki, ekonomii, ale także mediów. Być może to dobry moment, aby zacząć budowę mediów od podstaw – zaznaczyła dr Hanna Karp.

Najpóźniej 24 listopada odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu po wyborach. Posłowie złożą wówczas ślubowanie poselskie, wybrany zostanie marszałek Sejmu, a premier Ewa Kopacz złoży dymisję swojego rządu. Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu zwołuje prezydent.

Wczoraj na Twitterze Andrzej Duda podziękował wszystkim wyborcom, pogratulował też Jarosławowi Kaczyńskiemu i kandydatce na premiera Beacie Szydło. Złożył też wyrazy szacunku wszystkim, którzy walczyli. Jedna jest Polska! – podkreślił.

RIRM

drukuj