Sondaż TNS: ponad połowa Polaków za zmianą ordynacji wyborczej

60 proc. Polaków opowiada się za zamianą ordynacji wyborczej – tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska dla „Wiadomości” TVP. 

6 września odbędzie się referendum, w którym odpowiemy na trzy pytania. Jedno dotyczy jednomandatowych okręgów wyborczych. Wprowadzenia tzw. JOW- ów chce ponad połowa Polaków. Przeciw jest 20 proc.

Poseł Patryk Jaki z Solidarnej Polski podkreśla, że referendum i tak nie będzie miało wiążącego charakteru, ponieważ jest niezgodne z Konstytucją RP. Poseł stwierdził, że Polacy traktują ten plebiscyt jako sprzeciw wobec obecnego układu władzy.

– Taki sondaż należy, moim zdaniem, interpretować tak, że ci ludzie mówią „stop władzy”. Oni traktują referendum ws JOW-ów, jako referendum przeciwko Platformie Obywatelskiej i całemu temu układowi. Natomiast, tak jak mówię, sam system JOW-ów jest skomplikowany i wymagałby bardzo szerokiej debaty, na co pewnie w tej chwili nie mamy czasu – ocenia polityk.

W referendum Polacy wypowiedzą się także m.in. w sprawie „wprowadzenia zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika”. Według sondażu takich zmian chce aż 90 proc z nas.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl