fot. PAP/EPA

Bułgaria: Jest Taki Naród showmana Sławi Trifonowa zdobył najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych

Centralna Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki niedzielnych przedterminowych wyborów parlamentarnych. W liczącym 240 miejsc parlamencie główną siłą została Partia Jest Taki Naród showmana Sławi Trifonowa, która otrzymała 24,08 proc. poparcia, wprowadzając 65 posłów.

Centroprawicowa partia byłego premiera Bojko Borisowa GERB otrzymała 23,51 proc. głosów i 63 miejsca w parlamencie. Bojko Borisow, który zrezygnował z zasiadania w parlamencie pozostaje wyłącznie szefem partii. Zaznaczył też, że GERB nie będzie współtworzył rządu.

Trzecią siłą jest lewicowa koalicja BSP na rzecz Bułgarii (13,39 proc.) z 36 posłami – jest to najsłabszy wynik Lewicy od czasów transformacji politycznych z 1989 r.

Centroprawicowa koalicja Demokratyczna Bułgaria (12,64 proc.) otrzymała 34 miejsca w parlamencie, a turecki Ruch na rzecz Praw i Swobód (10,41 proc.) 29 miejsc. Radykalny ruch Wyprostuj się, precz z Mafią (5,01 proc.) wprowadzi 13 posłów.

Po zaproponowaniu przez Sławi Trifonowa, nieuzgodnionego z potencjalnymi koalicjantami, składu rządu bułgarscy komentatorzy polityczni wieszczą kolejne wybory.

Lider ubiegłorocznych antyrządowych protestów Nikołaj Chadzigenow już zapowiedział, że „ponownie wychodzimy na ulice”, jeśli premierem zostanie wskazany przez Sławi Trifonowa były minister Nikołaj Wasilew.

 PAP

drukuj