fot. Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79728106

KNF: 1,25 mln zł kary dla Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Vienna Insurance Group

KNF nałożyła na Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Vienna Insurance Group karę pieniężną w wysokości 1,25 mln zł – poinformował Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Jak napisano, kara dotyczy lokowania środków ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych w ramach produktów Dividend Invest, Multi Saver oraz programu Top Service w aktywa, których ryzyka towarzystwo nie mogło właściwie określić, mierzyć oraz którym nie mogło właściwie zarządzać.

Wskazano, że środki pochodzące ze składek klientów Towarzystwa lokowane były w: ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy Skandia/VL Aktywnej Alokacji Spółek Dywidendowych (w przypadku produktu Dividend Invest); ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy Skandia/VL Akcji Globalnych (w przypadku produktu Multi Saver); ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy VL Multi Strategia (w przypadku programu Top Service).

„Określenie ryzyka płynności aktywów i jego mierzenie, w przypadku funduszy inwestycyjnych zamkniętych, w których certyfikaty inwestycyjne lokowano w ramach produktów Dividend Invest, Multi Saver i programu Top Service, w sytuacji pozwalającej na ulokowanie całości aktywów w instrumenty o skrajnie zróżnicowanej płynności, przy przyjętych limitach inwestycyjnych od 0 proc. do 100 proc., nie było w praktyce możliwe do realizacji. Na etapie konstruowania tych produktów i programu, przy ocenie ryzyka, Towarzystwo nie wzięło pod uwagę zakresu ryzyka płynności, związanego z możliwościami inwestycyjnymi danego funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który został określony w najszerszy sposób w statucie funduszu” – napisano w komunikacie.

Dodano, że Towarzystwo nie posiadało też możliwości realnego wpływania na skład portfeli inwestycyjnych funduszy i nie mogło np. ograniczać katalogu dostępnych lokat ani szerokiego zakresu limitów inwestycyjnych. Towarzystwo nie było też stroną żadnej umowy, która dawałaby mu możliwość oddziaływania na zarządzającego tymi funduszami inwestycyjnymi, w zakresie ograniczania ryzyka płynności wynikającego z inwestycji. Oznaczało to brak możliwości zarządzania ryzykiem płynności aktywów.

„W tej sprawie doszło do naruszenia istotnych regulacji obligujących zakłady ubezpieczeń do zachowania ostrożności w zakresie lokowania środków finansowych. Stwierdzone naruszenia dotyczyły przepisów, które powinny być doskonale znane każdemu profesjonalnemu podmiotowi działającemu na rynku ubezpieczeniowym” – napisano.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl