fot. wikipedia.org

Prezes NBP po przesłuchaniu byłego szefa KNF: Wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, by ta sprawa została dogłębnie zbadana

Wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, by ta sprawa została dogłębnie zbadana i wyjaśniona – oświadczył prezes NBP Adam Glapiński po przesłuchaniu ws. byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego.

Przesłuchanie prezesa Narodowego Banku Polskiego to kolejna czynność dowodowa w śledztwie, w którym podejrzanym o przekroczenie uprawnień jest był szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski. Chodzi o rozmowę Chrzanowskiego z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim z marca ubiegłego roku. Ówczesny szef KNF miał wówczas zaproponować biznesmenowi zatrudnienie Grzegorza Kowalczyka w charakterze prawnika w Getin Noble Bank SA na okres 3 lat oraz przekazać Leszkowi Czarneckiemu informację, że zatrudnienie to będzie skutkować przychylnością Komisji Nadzoru Finansowego w czasie realizacji programu naprawczego jego banku. Wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika miało opiewać na kwotę 40 mln zł.

Z nagrania, którego stenogram Czarnecki przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie, wynika że Chrzanowski miał proponować mu następujące przysługi: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala – przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – bo był on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo, złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka oraz wspomniane wcześniej życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego. Chrzanowski został tymczasowo aresztowany.

TV Trwam News/ RIRM

drukuj