fot. PAP/Andrzej Grygiel

J. Sasin: Nie widzimy podstaw, by nie mieć zaufania do prezesa NBP

Nie widzimy w tej chwili żadnych podstaw do tego, żeby stwierdzić, że możemy nie mieć zaufania do prezesa NBP Adama Glapińskiego i apelujemy o to, aby wyłączyć tę instytucję spoza sporu politycznego – powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Prezes NBP Adam Glapiński składał w czwartek w katowickiej prokuraturze zeznania jako świadek w śledztwie, w którym podejrzanym o przekroczenie uprawnień jest były szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski.

Marek Chrzanowski usłyszał zarzut w związku z rozmową z marca ubiegłego roku z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim, na którym omawiano przebieg postępowania KNF w sprawie programu naprawczego tego banku.

Jacek Sasin był pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy rząd i obóz Prawa i Sprawiedliwości ma zaufanie do Adama Glapińskiego.

– Przede wszystkim prezes Narodowego Banku Polskiego i w ogóle Narodowy Bank Polski jest instytucją konstytucyjnie niezależną. My ani jako rząd, ani jako Prawo i Sprawiedliwość, nie mamy żadnego wpływu na to, jak ta instytucja i jej szef pracuje. Nie widzimy w tej chwili żadnych podstaw do tego, żeby stwierdzić, że możemy nie mieć zaufania do pana prezesa Glapińskiego i apelujemy o to, aby wyłączyć tę instytucję spoza sporu politycznego” – oświadczył Jacek Sasin.

Jak ocenił, liczba „ataków na Narodowy Bank Polski i jego prezesa w ostatnim czasie ze strony polityków opozycji wskazuje na taką chęć wciągnięcia tej instytucji do sporu politycznego”.

„To nie jest dobre” – dodał Jacek Sasin.

Dziennikarze pytali również o wypowiedzi Glapińskiego, w których pochlebnie wypowiadał się o były szefie KNF Marku Chrzanowskim. Jacek Sasin odpowiedział, że „każdy ma prawo do własnych ocen działań innych ludzi”.

– Ja rozumiem, że pan prezes Glapiński wypowiadał te słowa w pewnym specyficznym momencie, kiedy nie było jeszcze decyzji prokuratury, ani decyzji sądu o tymczasowym aresztowaniu pana Marka Chrzanowskiego – mówił.

W przekazanym w czwartek komunikacie Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, że przesłuchanie Adama Glapińskiego to „kolejna czynność dowodowa zaplanowana w toku tego śledztwa zgodnie z przyjętym planem czynności śledczych zmierzających do szybkiego i sprawnego zgromadzenia materiału dowodowego”. Z uwagi na etap postępowania prokuratura nie informuje o przebiegu jak i rezultacie przeprowadzanych czynności procesowych.

W grudniu ub.r. Glapiński w wywiadzie dla „Sieci” oświadczył, że choć obaj wraz Chrzanowskim wywodzą się z tej samej uczelni, zna Chrzanowskiego dopiero od trzech lat.

– Jesteśmy z jednej uczelni, ale tam się nie spotykaliśmy – on pracuje w Katedrze Polityki Gospodarczej, ja jestem szefem katedry Ekonomii Politycznej i Historii Myśli Ekonomicznej. A to trochę inne światy. Nie byłem też promotorem jego pracy magisterskiej ani doktorskiej, nie występowałem w przewodzie habilitacyjnym jako recenzent lub członek komisji habilitacyjnej. Wszystkie te fakty są ogólnie dostępne – mówił prezes NBP.

Zapewnił ponadto, że z Czarneckim spotkał się jako prezes NBP tylko raz, oficjalnie, w obecności ówczesnego szefa KNF.

Jeszcze przed przedstawieniem Chrzanowskiemu zarzutu, a po ujawnieniu przez „Gazetę Wyborczą” treści nagrania rozmowy Czarneckiego i ówczesnego szefa KNF, Glapiński pochlebnie wypowiadał się na temat Chrzanowskiego. Podczas listopadowego Kongresu 590 w Rzeszowie prezes NBP mówił, że „bardzo go poważa i ceni”. Jego zdaniem, to „człowiek niezwykle uczciwy, szlachetny, honorowy i wybitny profesjonalnie”.

PAP/RIRM

drukuj