fot. gov.pl

D. Piontkowski: Zadaniem samorządu jest zabezpieczenie funkcjonowania szkół

Nie ma żadnego powodu, by jakikolwiek samorząd zamykał szkoły. To jedno z jego podstawowych zadań, aby je prowadzić i zabezpieczyć ich funkcjonowanie – podkreślił wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski.

Wiceminister Dariusz Piontkowski w Programie Pierwszym Polskiego Radia był pytany o prawdopodobieństwo zamykania szkół w związku brakiem możliwości odpowiedniego ogrzania budynków.

„Temperatury zimowe nie są niczym nadzwyczajnym. To jest normalna pora roku w naszej części świata i nie jest to powód, by zamykać szkoły” – odpowiedział.

Wskazał, że rząd widząc m.in. inflację „przeznacza dodatkowe, duże środki dla samorządów na działalność bieżącą – w tym na pokrycie zwiększonych kosztów energii czy ciepła dostarczanego do budynków użyteczności publicznej”.

„Jedna z ostatnich ustaw, zmieniająca dochody samorządów terytorialnych, przyznaje 13,7 mld wszystkim samorządom w Polsce, aby m.in. można było pokrywać tego typu zwiększone wydatki. Każda gmina, nawet najmniejsza, dostanie co najmniej 2,9 mln złotych, powiat ponad 6 mln, a województwa ponad 32 mln” – tłumaczył Piontkowski.

Wiceminister zaznaczył, że w wypadku zaistnienia sytuacji nadzwyczajnej np. katastrofy, klęski żywiołowej czy powodzi, możliwe jest przejście na nauczanie zdalne, co uwzględnione jest w obowiązujących przepisach.

Dodał, że jeśli pojawi się sytuacja, w której w szkołach będzie zbyt niska temperatura, powinno zostać to zgłoszone do władz samorządu.

„Każdy wójt, burmistrz, prezydent, jeżeli dba o swoich mieszkańców, wie, że nauczanie na odległość nie jest najlepszym rozwiązaniem, pandemia to pokazała” – podkreślił.

Polityk odniósł się również do pomysłu wyższej szkoły teatralnej w Łodzi, która podjęła decyzję o ograniczeniu zajęć zimą i odpracowaniu ich w czasie letnich wakacji.

„Pora roku nie powinna wpływać na to, w jaki sposób prowadzone są zajęcia. (…) Wczoraj minister Czarnek przedstawił na posiedzeniu rządu informacje dotyczącą wzrostu kosztów ogrzewania także na uczelniach; będzie jakaś interwencja ze strony rządu także i w ich przypadku” – powiedział.

Dariusz Piontkowski był też pytany o przygotowanie przez miasto Warszawa wraz z ekspertami Uniwersytetu Warszawskiego serii wykładów dla nauczycieli, którzy będą prowadzić nowy przedmiot – „Historia i Teraźniejszość”.

„Nauczyciel ma prawo do tego, by wybierać swobodnie podręczniki i materiały dydaktyczne, z których chce korzystać, by przekazać wiedzę i umiejętności, które są zawarte w podstawach programowych. Ośrodki metodyczne, które są w gestii samorządów, mają prawo i powinny prowadzić takie szkolenia dodatkowe dla nauczycieli różnych przedmiotów” – ocenił.

Dodał, że takie szkolenia powinny być i są prowadzone ze wszystkich przedmiotów.

„Nauczyciele doskonalą się cały czas, uzupełniają wiedzę, powtarzają, uczą się nowych metod pracy z uczniami” – wskazał.

Wyjaśnił, że nauczycielami drugiego nowego przedmiotu – biznesu i zarządzania – będą mogli być nauczyciele uczący dotychczas podstaw przedsiębiorczości.

„Mają do tego kwalifikacje i – jak sądzę – podobnie jak w przypadku każdego innego przedmiotu, ośrodki metodyczne będą prowadziły także zajęcia doskonalące” – zaznaczył.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl