fot. Dawid Nahajowski

W Parlamencie Europejskim otwarto wystawę poświęconą ochronie lasów w Polsce

Wystawa poświęcona ochronie lasów i bioróżnorodności w Polsce została otwarta w środę w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Polscy leśnicy dbają o lasy, wnosząc istotny wkład w leśnictwo europejskie – mówił na inauguracji wystawy wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Wystawa „Od stu lat służymy lasom i ludziom” powstała z inicjatywy wiceministra Edwarda Siarki, pełnomocnika rządu ds. leśnictwa i łowiectwa. Ukazuje pracę, jaka wykonywana jest przez Lasy Państwowe w celu ochrony bioróżnorodności w Europie Środkowej. Na planszach przedstawiono najważniejsze kwestie i zagadnienia związane z dorobkiem tej polskiej instytucji.

Edward Siarka podkreślił, że Polska jako jedno z nielicznych państw w Europie poszczycić się może tym, że prawie 80 proc. jej lasów stanowi własność publiczną, zarządzaną przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, a walory polskich lasów jest doceniana w Europie i na świecie.

„Wystawa dokładnie pokazuje, jak polscy leśnicy dbają o lasy, wnosząc istotny wkład w leśnictwo europejskie. Działalność leśników przyczyniła się do zwiększenia lesistości kraju, która obecnie wynosi blisko 30 proc., a tym samym przyczyniła się do zwiększenia lesistości Unii Europejskiej. Rocznie sadzimy 500 milionów drzew” – powiedział wiceminister.

Europoseł Beata Kempa mówiła na inauguracji wystawy, że w XVI wieku rozporządzeniem królewskim w Polsce zorganizowano ochronę ginącego wtedy gatunku tura. Był to pierwszy w Europie zorganizowany, systematyczny i monitorowany system ochrony fauny.

„Tradycje ochrony przyrody w naszym kraju przetrwały wieki. Dzisiaj ochrona bioróżnorodności w Polsce jest zorganizowana i zinstytucjonalizowana. Na jej czele stoją Lasy Państwowe, które nie tylko chronią, lecz również rozwijają bazę leśną i środowiskową w Polsce, zarządzając terenem obejmującym prawie 1/3 obszaru Polski. (…) Dlatego cele polityki unijnej powinny wykorzystywać doświadczenie takich państw jak Polska, a nie promować rozwiązania idące w kontrze do funkcji gospodarczej lasów” – wskazała polityk.

Beata Kempa dodała, że wystawa organizowana jest w czasie, kiedy kształtowana jest nowa europejska polityka bioróżnorodności.

„Dzisiejsza wystawa zaprezentowana przez polskich leśników ma też przygotować wszystkich do wielkiej debaty na temat nowej polityki klimatycznej. Dlatego warto skorzystać z doświadczeń, niemal 100-elntich, jeśli chodzi o organizację lasów państwowych, z doświadczeń wielkiej pracy naszych polskich leśników i pokazać nasze dziedzictwo narodowe” – podsumowała poseł do Parlamentu Europejskiego.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl