PE zagłosuje dziś nad rezolucją ws. Polski

Parlament Europejski zagłosuje dziś nad rezolucją ws. Polski w związku z uruchomionym przez Komisję Europejską art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej. Wczoraj w Brukseli odbyła się debata na temat tej decyzji KE, która ma zastrzeżenia do reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Europosłowie największych frakcji w PE skrytykowali w debacie polskie władze za działania związane z reformą systemu sprawiedliwości. Pojawiły się też głosy wspierające władze w Warszawie, jak np. europosła Nigela Farage’a.

Wiceszef KE Frans Timmermans powiedział, że liczy na rozwiązania w tym sporze do końca marca. Zaznaczył, że czeka na konkretną reakcję ze strony Polski na zalecenia KE.

W imieniu Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów głos zabrał europoseł prof. Ryszard Legutko. Polityk skrytykował podejście KE wobec Polski ws. praworządności. Tłumaczył, że rząd w Warszawie naprawia system sprawiedliwości.

– Kto mówi, że w Polsce były rządy prawa, a dopiero później, jak się władza zmieniła, to sytuacja się pogorszyła – ten mówi nieprawdę. Było fatalnie. Teraz jest próba zmiany tego stanu rzeczy i żadne z rozwiązań nie jest oryginalne, każde z nich – w jakimś tam zakresie – występuje w jakimś kraju europejskim. Dlatego nie dziwcie się, drodzy państwo, że polscy obywatele, jak słuchają debat o Polsce tutaj, w tej izbie, słyszą wypowiedzi szanownych kolegów z pierwszego rzędu, przedstawicieli Komisji, to wpadają w osłupienie. To, co państwo mówicie nie ma się nijak do rzeczywistości, w której Polacy żyją. Mówicie o jakiejś Polsce, której nie ma; mówicie o jakimś rządzie, który nie istnieje. Jesteście natomiast traktowani jako ci, którzy bronią starego ustroju – powiedział europoseł prof. Ryszard Legutko.

Polski rząd równolegle prowadzi dialog z KE. Natomiast 8. marca premier Mateusz Morawiecki spotka się z szefem KE Jean-Claude Junckerem.

Wcześniej ma się ukazać tzw. biała księga, która zawiera szczegółowe odpowiedzi na uwagi Brukseli ws. wymiaru sprawiedliwości.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl