fot. pixabay.com

Uwaga na upały!

W ostatnich dniach w Polsce panują wysokie temperatury. W takich warunkach pogodowych warto zadbać o odpowiednie nawodnienie oraz unikać długotrwałego przebywania w pełnym słońcu.

Lato rozkręca się na dobre. Słupki rtęci wędrują coraz wyżej, a prognozy na najbliższe dni są pełne promieni słonecznych – mówi klimatolog Rafał Maszewski.

– Do przełomu czerwca – lipca mogą się pojawiać dni z temperaturą powyżej 30 stopni, a nawet powyżej 35 stopni. Są takie prognozy, czyli taki silny upał, który będzie na nas wpływał niekorzystnie – zaznacza Rafał Maszewski.

Nasz organizm będzie odczuwał wówczas tzw. stres gorąca.

W bioklimatologii tak się to określa, czyli będzie obciążony tą wysoką temperaturą powietrza. Taka optymalna temperatura dla naszych organizmów w naszym klimacie to około 22 stopni, także tutaj obciążenie organizmu będzie bardzo duże, szczególnie u osób w podeszłym wieku, małych dzieci. Te osoby powinny na siebie szczególnie uważać – wskazuje Rafał Maszewski.

Podpowiadamy, jak zadbać o siebie i swoich bliskich w upalne dni. Podstawą jest odpowiednie nawodnienie organizmu – zwraca uwagę Krzysztof Flis, ratownik medyczny.

– Przede wszystkim upały powodują odwonienie organizmu. Musimy pamiętać o tym, żeby nie tylko podawać seniorom, ale także dzieciom i sami pić co najmniej 2-3 litry wody dziennie – podkreśla Krzysztof Flis.

Istotna jest także odpowiednia, lekkostrawna dieta, pozbawiona napojów wysokoprocentowych. Alkohol i upał to niebezpieczna mieszanka – dodaje ratownik.

– Alkohol przede wszystkim rozszerza nam naczynia krwionośne, więc będziemy szybciej wchłaniali to ciepło z zewnątrz. Dodatkowo rozszerzone naczynia krwionośne powodują, że woda będzie uciekała z organizmu, więc dochodzi przede wszystkim do szybkiego odwodnienia, ale też, gdy pijemy alkohol, nasza czujność organizmu spada – mówi Krzysztof Flis. 

Kolejnym niebezpieczeństwem jest poparzenie słoneczne. By się przed nim chronić, należy unikać wychodzenia i przebywania na zewnątrz w czasie największego nasłonecznienia pomiędzy godz. 11.00 a 16.00 To jednak nie wszystko.

– Chronić się przed tym słońcem, nie przebywać na pełnym nasłonecznieniu. Jeżeli nawet przebywamy w bezpośrednim nasłonecznieniu, to przede wszystkim zakrywać głowę, chronić się, smarując swoją skórę filtrami przeciwsłonecznymi tak, aby zabezpieczyć swój organizm – tłumaczy Rafał Flis.

Ważne jest także przygotowanie domu i mieszkania na upalne dni. Odpowiednie jego schłodzenie może być dla nas zbawienne, gdy za oknem lato w pełni.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl