fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

J. Kaczyński: Nie ma wątpliwości, że w Smoleńsku doszło do zamachu

Nie mamy żadnej wątpliwości, że to był zamach – stwierdził Jarosław Kaczyński, mówiąc o katastrofie smoleńskiej. Wicepremier nie wykluczył w przyszłości podjęcia działań w tej sprawie na arenie międzynarodowej. Za kilka dni minie 12 lat od tragedii narodowej.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie – Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Dziś już nie ma żadnej wątpliwości, że był to zamach – podkreślił wicepremier, Jarosław Kaczyński.

– W tej chwili bardzo dużo wiemy o tym, co się naprawdę stało na lotnisku smoleńskim. Nie mamy żadnych wątpliwości, że to był zamach – powiedział w radiowej „Jedynce” prezes Prawa i Sprawiedliwości.

https://twitter.com/RadiowaJedynka/status/1509788082928766997?s=20&t=fLrEJFJebUqroFCQappzPQ

Poseł Robert Winnicki z Konfederacji domaga się jednak ujawnienia dowodów.

– Chciałbym zobaczyć, jak to wygląda, jakie są na ten temat papiery, jakie są dowody. Nie wykluczam żadnego scenariusza, bo nie mamy przebadanych wszystkich dowodów – wskazał poseł Robert Winnicki.

Katastrofa smoleńska wymaga wyjaśnienia, jednak w obecnej sytuacji potrzebna jest pamięć o ofiarach tragicznego wydarzenia sprzed 12 lat – zaznaczył lider ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Wyrażanie takich opinii bez pokazania jakichkolwiek dowodów, bo to są tylko słowa, to wrzucanie kolejnego „ładunku wybuchowego” do trudnej atmosfery w Polsce. Więcej nacisku kładłbym na pamięć – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zamach potwierdzają badania sejmowej podkomisji smoleńskiej kierowanej przez Antoniego Macierewicza. Do dokumentu liczącego ponad trzysta stron dołączone jest ponad pięć tysięcy stron załączników. To głownie analizy i wyniki badań przeprowadzonych przez ekspertów w Polsce, a także w USA, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

– One wszystkie razem jednoznacznie wskazują, że mieliśmy do czynienia z eksplozją, która zniszczyła samolot i doprowadziła do śmierci polskiej delegacji z prezydentem na czele. Badania, które przeprowadziliśmy, pozwoliły zidentyfikować charakter eksplozji oraz to, jak ona została przygotowana, jeśli chodzi o zespoły ludzkie i technikę – zaznaczył b. minister obrony narodowej.

Antoni Macierewicz dodał, że według badań jego komisji rosyjskie służby kontrolowały remont polskiego samolotu, a następnie przygotowanie do lotu i jego przebieg. Po katastrofie Rosjanie rozpoczęli akcję dezinformacyjną.

– Celem akcji było nie tylko uniemożliwienie badania przez Polskę tragedii, ale także odwrócenie sytuacji i oskarżenie Polaków, a dokładnie prezydenta, pilotów, generała Błasika – wskazał szef podkomisji smoleńskiej.

Zaraz po katastrofie pojawiło się mnóstwo pytań. Na miejscu pojawił się ówczesny premier Donald Tusk oraz prezydent Rosji Władimir Putin, który nie sprawiał wrażenia zaskoczonego katastrofą.

Strona polska nie wykazała się wówczas determinacją w zabezpieczeniu naszych interesów. Śledczy znad Wisły nie uczestniczyli w sekcjach zwłok przeprowadzanych w Moskwie. Dzień po tragedii ówczesna minister zdrowia, Ewa Kopacz, udała się do stolicy Rosji z polskimi medykami, gdzie – jak sama przekonywała – współpracowano nad badaniem zwłok.

– Każdy znaleziony skrawek został przebadany genetycznie – zapewniała Ewa Kopacz.

Rzeczywistość była zupełnie inna, w efekcie czego doszło do zamiany ciał w trumnach. Sama ówczesna minister zdrowia w rosyjskim prosektorium pozowała do zdjęć, popijając kawę.

Taka postawa powinna zostać osądzona – zaznaczył Andrzej Melak, którego brat zginął w katastrofie smoleńskiej.

– Ci, którzy zrezygnowali z polskiego udziału w śledztwie, oddali bezkrytycznie śledztwo w ręce tych, którzy prawdopodobnie zorganizowali zamach, powinni być postawieni przed osądem polskiego wymiaru sprawiedliwości. Oni także przyczynili się do tego, co wydarzyło się 10 kwietnia – podkreślił Andrzej Melak.

W przyszłym tygodniu w sprawie nowych ustaleń w Prokuraturze Krajowej odbędzie się spotkanie rodzin ofiar tragedii smoleńskiej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl