W Rosji nie będzie obchodów rocznicy smoleńskiej

W tym roku w Rosji nie będzie obchodów rocznic zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej – dowiedział się jeden z dzienników. Resort kultury twierdzi, że nikt nie zgłosił „takich zapotrzebowań”.

Na ustalenie programu rządowych obchodów uroczystości rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska potrzebuje więcej czasu. A Kancelaria Prezydenta informuje, że na Powązkach i pod tablicą przy Pałacu Prezydenckim 10 kwietnia złożone zostaną wieńce, natomiast w kaplicy prezydenckiej sprawowana będzie Msza św.

Przewodniczący Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak, brat śp. Stefana Melaka, który zginął w katastrofie mówi, że przykre jest to, iż rząd nie planuje tak ważnych uroczystości rocznicowych. Znów społecznicy muszą przejąć pałeczkę.

– 13 kwietnia organizujemy Mszę św., która będzie sprawowana w bazylice św. Krzyża w Warszawie, gdzie jest diecezjalne sanktuarium katyńskie. Będzie Marsz Cieni od Muzeum Wojska Polskiego do pomnika pomordowanych na Wschodzie. Będą składane kwiaty zarówno przy pierwszym pomniku wzniesionym przez Komitet Katyński na Powązkach i przy pomniku, który jest w centrum Warszawy na placu Zamkowym. Będzie dużo prelekcji i pokazy filmowe. Nigdy nie możemy zapomnieć o tych zbrodniach – powiedział Andrzej Melak.

10 kwietnia 2014 roku mija 74. rocznica zbrodni katyńskiej i 4. rocznica katastrofy smoleńskiej. Delegacja 96 osób, z prezydentem Lechem Kaczyńskim zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy rosyjskiej zbrodni i ludobójstwa.

RIRM

drukuj