Zespół Prasowy CBŚP

CBŚP zatrzymało 17 osób pod zarzutem m.in. udziału w grupie przestępczej i wyłudzeń VAT

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) zatrzymali 17 osób podejrzanych w śledztwie nadzorowanym przez zachodniopomorską Prokuraturę Krajową. Osoby te mają zarzuty m.in. udziału w grupie przestępczej i zbrodni VAT-owskich.

Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 17 osób. Są to osoby podejrzane w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT.

„W działaniach wzięło udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Akcję przeprowadzono w województwie mazowieckim, głównie w Warszawie i okolicach, ale także na Śląsku i w Małopolsce. Zatrzymano 17 osób i przeszukano kilkanaście obiektów, w tym biura rachunkowe, zabezpieczono sprzęt elektroniczny i a także dokumenty” – podał Paweł Żukiewicz z biura prasowego CBŚP.

Paweł Żukiewicz dodał, że zatrzymani to osoby prowadzące działalności gospodarcze, w ramach których „mogli przyjmować i wystawiać fikcyjne faktury” lub pośredniczyć przy ich w wymianie pomiędzy innymi podmiotami gospodarczymi. Większość tych podmiotów zarejestrowana była na „słupy”, a same firmy nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej.

Prokurator przedstawił dwóm zatrzymanym zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, 14 zatrzymanych usłyszało zarzut udziału w tej grupie. 10 osób odpowie za tzw. zbrodnie VAT-owskie, za co mogą im grozić kary do 25 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratury sąd tymczasowo aresztował pięć osób, pozostali zostali objęci tzw. wolnościowymi środkami zapobiegawczymi. PK podała, że śledztwo, w związku z którym doszło do zatrzymań,  dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było wystawianie nierzetelnych faktur VAT i przekazywaniu ich kolejnym podmiotom „w celu uszczuplenia należności publicznoprawnych poprzez nie zgłaszanie właściwym organom podatkowym rzeczywistej podstawy i przedmiotu opodatkowania oraz wyłudzenia podatku VAT”. Kwota, na którą wystawiono kilka tysięcy fikcyjnych faktur to ok. 63 mln zł, natomiast uszczuplenie budżetu państwa w wyniku przestępczej działalności określono na ok. 13 mln zł.

Z ustaleń PK i CBŚP wynika, że grupa przestępcza „prała” pieniądze i tworzyła fałszywą dokumentację księgową, zawierała fikcyjne umowy, by ukryć przestępne pochodzenie środków, a także uniemożliwić orzeczenie ich ewentualnego przepadku. Śledczy zebrali materiał dowodowy wskazujący na to, że grupa działała od października 2014 roku do stycznia 2019 roku, głównie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Zarzuty w tej sprawie usłyszały już 92 osoby. Postępowanie obejmuje także 250 firm z całego kraju.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl