fot. PAP/Izba Celna w Gdyni

CBŚP rozbiło międzynarodowy gang

23 osoby, w tym 12 obywateli polskich – członków międzynarodowego gangu specjalizującego się w przemycie i handlu narkotykami zatrzymano przy współpracy polskiego Centralnego Biura Śledczego Policji i hiszpańskiej policji.

Zatrzymani Polacy – jak poinformowała rzecznik CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz – powiązani byli w przeszłości z gangiem pruszkowskim.

„Rozbita grupa trudniła się obrotem narkotykami na dużą skalę. Zabezpieczyliśmy majątki jej członków na kwotę w sumie ok. 12 mln zł” – dodała Agnieszka Hamelusz.

Nie chciała ujawnić żadnych szczegółów, o godz. 11.30 ma odbyć się w Komendzie Głównej Policji konferencja dotycząca tej sprawy.

Po raz pierwszy o gangu pruszkowskim stało się głośno po strzelaninie w podwarszawskim motelu „George” w 1990 r. Zatrzymani tam w policyjnej zasadzce gangsterzy zostali uniewinnieni, bo policja źle – w ocenie sądu – zebrała dowody w tej sprawie.

„Pruszków” zdobywał pieniądze ściągając haracze, przemycając spirytus, papierosy, dozorując szlaki przemytu kokainy i heroiny oraz produkując amfetaminę. Pod koniec lat 90. gang inwestował w zakup gruntów, zakładów produkcyjnych, klubów, restauracji, dyskotek itp. Grupa rozbudowała swe struktury w Polsce. Z informacji policji wynika, że najmocniejsze struktury istniały na Pomorzu Zachodnim i Dolnym Śląsku.

PAP/RIRM

drukuj