fot. PAP/EPA

USA: W Teksasie ponad 13 mln osób wciąż odczuwa skutki ataku zimy

Mieszkańcy Teksasu wciąż odczuwają skutki burzy śnieżnej, która spustoszyła kilkanaście amerykańskich stanów. Od poniedziałku setki tysięcy gospodarstw domowych nie ma prądu, a ponad 13 mln ludzi cierpi z powodu zakłóceń w dostawach wody.

Greg Abbott, gubernator Teksasu, mówił, że wszystkie elektrownie w stanie wznowiły działalność. Z powodu zerwanych linii energetycznych i innych problemów po gwałtownej zimowej burzy ok. 325 tys. gospodarstw domowych wciąż jednak nie ma prądu, w porównaniu z 2,7 mln w środę. Ponad 13 milionów Teksańczyków doświadcza przerw w dostawach wody.

Według lokalnej telewizji KTLA5 rekordowo niskie temperatury uszkodziły infrastrukturę wodną. Władze nakazały 7 mln ludzi 1/4 populacji drugiego co do wielkości stanu w USA – gotować wodę z kranu przed wypiciem.

Reuters podkreśla, że władze stanowe, w tym gubernator Abbott, spotykają się z miażdżącą krytyką za przedłużające się katastrofalne przerwy w dostawach energii i wody pitnej z powodu rekordowo niskich temperatur.

Republikańskiego gubernatora strofował też multimiliarder i filantrop, założyciel firmy Microsoft Bill Gates. Zarzucił mu nieprawdziwe wyjaśnienia, jakoby kryzys spowodowała awaria urządzeń odnawialnych źródeł energii jak wiatr i słońce.

„Głównym dostawcą energii  w Teksasie nie jest wiatr, a niektóre elektrownie zasilane gazem ziemnym. Nie były przygotowane na bardzo niskie temperatury” – argumentował Bill Gates.

Greg Abbott przyznał, że zwrócił się do ustawodawców stanowych o przeforsowanie przepisów nakazujących, aby wszystkie elektrownie w Teksasie przygotowywały się do zimy, tak jak „robią to chłodniejsze stany”. Wyraził nadzieję, że przyszłe anomalie pogodowe nie doprowadzą do awarii sieci elektrycznej.

„To, czego doznali w tym tygodniu mieszkańcy Teksasu, jest absolutnie niedopuszczalne. Nigdy nie może się powtórzyć” – mówił Greg Abbott na konferencji prasowej.

Zaatakował on organizację pozarządową ERCOT zarządzającą dostawami energii elektrycznej oraz regulującą i egzekwującą standardy systemów elektroenergetycznych. Jest ona odpowiedzialna za przepływ 90 proc. energii elektrycznej w Teksasie i obsługuje tam 25 mln klientów.

Jak przypominał gubernator Greg Abbott, to ERCOT zapewniała przed burzą śnieżną, że sieć energetyczna w Teksasie jest dobrze przygotowana na zimową pogodę. Zdaniem niektórych ekspertów ERCOT nie wyciągnęła wniosków z ostrzeżenia, jakim były niskie temperatury zimą 2011 roku.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl