fot. flickr.com

Hiszpania: ambasada USA przestrzega przed atakami na tle seksualnym

Ambasada USA w Madrycie wydała we wtorek komunikat przestrzegający przed „napaściami na tle seksualnym” w Hiszpanii. Dyplomaci powołują się na informacje MSW Hiszpanii, według których na przestrzeni ostatnich pięciu lat miała “znacząco” wzrosnąć liczba takich ataków.

W komunikacie udostępnionym w mediach społecznościowych ambasada USA radzi, by zachować czujność przed ewentualnym atakiem na tle seksualnym i by „w sposób odpowiedzialny spożywać napoje alkoholowe”.

Statystyki hiszpańskiej policji potwierdzają, że kobiety coraz częściej padają ofiarą przestępstw na tle seksualnym. Według danych wymiaru ścigania agresorzy seksualni w Hiszpanii napadają na średnio trzy kobiety dziennie.

We wrześniu 2019 roku prokurator generalna Hiszpanii Maria Jose Segarra przedstawiła raport potwierdzający wzrost liczby przestępstw na tle seksualnym w tym kraju. Z dokumentu wynika, że w 2018 roku wymiarowi ścigania zgłoszono blisko 19 tys. przypadków przestępstw seksualnych, czyli o 23,2 proc. więcej niż w 2017 roku.

Hiszpańskie media wiążą wydany przez amerykańską ambasadę alert ze sprawą trzech amerykańskich sióstr, które w styczniu podczas turystycznej wizyty w Murcji, na południowym wschodzie kraju, miały rzekomo paść ofiarą ataku seksualnego.

Z dochodzenia hiszpańskiej policji wynika tymczasem, że nie tylko nie potwierdzono ataku na obywatelki USA, ale śledczy przypuszczają, że próbowały one wyłudzić odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej, w której przed wylotem na urlop wykupiły polisę „na wypadek gwałtu w Hiszpanii”.

Z danych opublikowanych w poniedziałek przez Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w Madrycie wynika, że rok 2019 był rekordowy pod względem liczby zagranicznych turystów w Hiszpanii. Łącznie przybyło ich 83,7 mln, a wśród nich 3 mln stanowili obywatele USA.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl