PAP/EPA

USA: J. Biden wygrał w Georgii po ponownym przeliczeniu głosów oddanych w wyborach

Demokrata Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w Georgii – ogłosiły w czwartek po ponownym przeliczeniu głosów władze tego stanu. Oczekuje się, że dzisiaj rezultaty zostaną oficjalnie zatwierdzone.

Po spłynięciu danych ze wszystkich hrabstw z Georgii ponowne przeliczenie głosów wykazało przewagę Bidena nad Republikaninem Donaldem Trumpem wynoszącą 12 284 głosy. To o ponad 1,2 tys. mniej niż podczas pierwszego liczenia.

„Historyczne pierwsze ponowne przeliczenie głosów w Georgii potwierdziło, że nowy, bezpieczny, papierowy system głosowania dokładnie liczył i przedstawił wyniki” – ocenił w czwartkowym oświadczeniu Brad Raffensperger, sekretarz tego stanu z 16 głosami elektorskimi.

W trakcie drugiego, tym razem ręcznego, sprawdzania kart wyborczych wykryto, że ponad 3,3 tys. głosów przechowywanych na kartach pamięci nie przesłano za pierwszym razem do stanowych komputerów wyborczych. Oprócz tego w hrabstwie Floyd – bastionie Republikanów na północnym zachodzie stanu – znaleziono 2,6 tys. kart wyborczych, które nie zostały wcześniej zeskanowane do systemu. Po uwzględnieniu tych głosów przewaga Bidena stopniała.

Donald Trump i jego sojusznicy, w tym republikańscy senatorzy z Georgii, David Perdue i Kelly Loeffler, zarzucają Bradowi Raffenspergerowi przyzwolenie na fałszowanie wyborów. Oskarżenia te ich partyjny kolega stanowczo odrzuca.

Brad Raffensperger ma do dzisiaj czas na certyfikowanie wyborczych rezultatów. Jeśli do tego dojdzie, to obóz Donalda Trumpa będzie mógł znów zażądać ponownego przeliczenia głosów – zauważa portal Hill. Prawo w Georgii zezwala na wniosek o to, jeśli różnica między kandydatami jest mniejsza niż 0,5 pkt procentowego, a dystans między J. Bidenem i D. Trumpem mieści się w tym przedziale.

Zwycięstwo Joe Bidena w Georgii stanowi jedną z największych niespodzianek tegorocznych wyborów. Demokrata nie triumfował tu w wyborach prezydenckich od 1992 roku. Wyniki z Georgii nie okazały się jednak decydujące w kontekście batalii o Biały Dom. Joe Biden wyszedł zwycięsko z kluczowych starć w Arizonie, Michigan, Wisconsin, Pensylwanii i nawet bez Georgii ma ponad 270 głosów elektorskich, a ta liczba zapewnia prezydenturę.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl