Dr Kuś: wybór nowego sekretarza stanu USA wzbudza pewne wątpliwości

Nominacja Rexa Tillersona na stanowisko sekretarza stanu to kolejna zaskakująca decyzje ze strony Donalda Trumpa – ocenił amerykanista dr Rafał Kuś. 64-letni kandydat jest szefem jednej z największych na świecie firm naftowo-gazowych ExxonMobil. 

Prezydent-elekt zaznaczył, że kandydat posiada wielkie doświadczenie i dogłębne zrozumienie polityki geopolitycznej. Rex Tillerson posiada również szerokie kontakty z przywódcami innych państw. Łączą go zażyle relacje z Władimirem Putinem.

Dr Rafał Kuś zwraca uwagę, że w kontekście polskich interesów bliskie kontakty USA z Rosją mogłyby wzbudzić obawy.

Z polskiego punktu widzenia czy z punktu widzenia krajów naszego regionu wzbudzać pewne obawy mogą bliskie kontakty i bliskie stosunki nowego sekretarza stanu z politykami Federacji Rosyjskiej. Rex Tillerson jest zawodowo od lat związany z Rosją. Jest on również przyjacielem Władimira Putina. Stwarza to pewne wątpliwości co do tego, czy amerykańska polityka zagraniczna nie będzie pod rządami Donalda Trumpa ewoluować w stronę większego zbliżenia z Rosją, niż my – z naszego punktu widzenia – byśmy tego chcieli – podkreśla dr Rafał Kuś.

Po objęciu stanowiska sekretarza stanu, Rex Tillerson będzie musiał zmierzyć się m.in. z konfliktem w Syrii, sytuacją na Bliskim Wschodzie i terroryzmem.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl