Prezydent Meksyku: spotkam się z Donaldem Trumpem, nim obejmie urząd

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto poinformował w środę, że rozmawiał z prezydentem-elektem Donaldem Trumpem o planach współpracy. W trakcie rozmowy uzgodniono, że Nieto i Trump spotkają się jeszcze przed objęciem przez tego ostatniego urzędu prezydenta.

Rozmowa była serdeczna, przyjazna i pełna szacunku. Jestem optymistą. To oczywiste, że wraz z przyjściem nowej administracji otwiera się nowy etap w naszych stosunkach. Upatruję w tym wielkiej szansy na dalszy rozwój relacji między naszymi krajami” – podał Nieto.

Zagadnienia, który wysuwają się na pierwszy plan w stosunkach dwustronnych na linii USA-Meksyk to m.in. kwestie bezpieczeństwa, a także konieczność obrony praw Meksykanów rozrzuconych po świecie – zaznaczył prezydent Meksyku.

W trakcie rozmowy telefonicznej z Trumpem Pena Nieto ponowił gratulacje w związku ze zwycięstwem kandydata Republikanów we wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

„Gratuluję Stanom Zjednoczonym z okazji ich procesu wyborczego i deklaruję Donaldowi Trumpowi swą gotowość współpracy dla dobra obustronnych stosunków” – napisał w wysłanej wcześniej depeszy

Wierzę, że Meksyk i USA są przyjaciółmi, partnerami i sojusznikami, którzy powinni współpracować dla zachowania konkurencyjności i dla rozwoju Ameryki Północnej – zadeklarował.

Prezydent Meksyku znajduje się pod obstrzałem mediów w związku z jego „zbyt ugodową”, jak twierdzi prasa, postawą wobec Trumpa – wskazuje agencja Reutera.

Komentatorzy w Meksyku wypominają prezydentowi, że 31 sierpnia spotkał się z Trumpem, zapraszając go do kraju mimo jego wcześniejszych obraźliwych uwag na temat meksykańskich imigrantów, których Trump nazwał „gwałcicielami i handlarzami narkotyków”, a także – mimo zapowiedzi budowy muru na granicy amerykańsko-meksykańskiej i deportacji nielegalnych imigrantów z USA.

W ocenie meksykańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych deportacje nielegalnych imigrantów mogą znaleźć miejsce w porządku dnia po zaprzysiężeniu Trumpa, ale sam proces nie rozpocznie się szybko.

Meksyk zamierza wykorzystać swe kontakty w Kongresie, aby poprzez lobbying zablokować plany wydalania Meksykanów z USA oraz pomysł zmuszenia Meksyku do opłacenie budowy muru na granicy z USA – powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera wiceminister spraw wewnętrznych Humberto Roque Villanueva.

Szefowa meksykańskiej dyplomacji Claudia Ruiz Massieu zapowiedziała zaś w środę, że meksykański rząd będzie poszukiwał przestrzeni dialogu z ekipą Trumpa.

W wywiadzie dla stacji TV Televisa kategorycznie wykluczyła ewentualność, że Meksyk mógłby zapłacić za budowę muru. Jednocześnie wyraziła gotowość konstruowania przestrzeni dialogu z przyszłym prezydentem USA.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl