fot. twitter.com/AngelikaBorys

Kolejne kraje domagają się uwolnienia Polaków zatrzymanych przez reżim A. Łukaszenki

Departament stanu USA żąda od Aleksandra Łukaszenki uwolnienia Andżeliki Borys oraz innych Polaków bezprawnie przetrzymywanych przez reżim. Wcześniej stanowisko w sprawie naszych rodaków za wschodnią granicą zajął szef unijnej dyplomacji oraz prezydent Litwy.

Premier Mateusz Morawiecki podjął temat represji wobec Związku Polaków na Białorusi w trakcie videoszczytu Rady Europejskiej. Szef rządu zażądał zdecydowanych działań Unii oraz tłumaczył, że reżim Aleksandra Łukaszenki próbuje obwiniać Polskę o destabilizowanie sytuacji za wschodnią granicą. Oświadczenie w tej sprawie wydał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

– Wzywamy Białoruś do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia pani Andżeliki Borys i pana Andrzeja Poczobuta oraz wszystkich obecnie przetrzymywanych więźniów politycznych – oznajmił Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.

W oświadczeniu szefa unijnej dyplomacji czytamy, że reżim Aleksandra Łukaszenki kontynuuje politykę represji wobec narodu. To Polacy stali się jej najnowszym celem. W obronie Związku Polaków na Białorusi stanął oficjalnie prezydent Litwy, Gitanas Nauseda.

https://twitter.com/GitanasNauseda/status/1375181876311298049

– Celowanie w mniejszość polską narusza międzynarodowe zobowiązania Białorusi dotyczące ochrony mniejszości narodowych – napisał Gitanas Nauseda, prezydent Litwy, na Twitterze.

Sytuację na Białorusi monitorują Stany Zjednoczone. Departament Stanu USA podkreślił, że działania reżimu są nie do przyjęcia i zażądał od Aleksandra Łukaszenki natychmiastowych działań.

– Reżim Aleksandra Łukaszenki musi zaprzestać represji i natychmiast uwolnić Borys i wszystkie osoby bezpodstawnie zatrzymane – podkreślił Departament Stanu USA.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1375185546260135936

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło we wpisie, jaki pojawił się na Twitterze, że Andżelika Borys i Andrzej Poczobut zostali zatrzymani za działania na rzecz polskości.

TV Trwam News

drukuj