fot. PAP/EPA

Rumunia: Minister obrony potwierdza chęć kupna od USA pocisków Patriot

Minister obrony Rumunii Adrian Tutuianu potwierdził w środę, że jego kraj zamierza kupić od USA pociski rakietowe obrony powietrznej typu Patriot za 3,9 mld dol. Wcześniej parlament w Bukareszcie musi przyjąć odpowiednie zmiany w prawie – podkreślił.

Adrian Tutuianu oszacował, że Rumunia mogłaby zacząć płacić za amerykańskie baterie rakiet w listopadzie br.

Departament Stanu USA zatwierdził w lipcu ewentualną sprzedaż systemów Patriot Rumunii, argumentując, że przyczyni się to do „poprawienia bezpieczeństwa sojusznika NATO (…), który jest ważnym czynnikiem na rzecz stabilności politycznej i rozwoju gospodarczego w Europie”.

Według amerykańskiego resortu, system Patriot wzmocni „krajową obronę (Rumunii) i będzie działał odstraszająco wobec regionalnych zagrożeń”, a także „zwiększy zdolności obronne rumuńskich sił zbrojnych oraz będzie stanowił ochronę dla sojuszników NATO”, którzy często uczestniczą na rumuńskim terytorium we wspólnych manewrach.

Stany Zjednoczone wzmocniły swą obecność wojskową w krajach Europy Wschodniej m.in. za pomocą ćwiczeń wojskowych po dokonanej w 2014 roku przez Rosję nielegalnej aneksji ukraińskiego Krymu.

PAP/RIRM

drukuj