Rumunia: Minister obrony potwierdza chęć kupna od USA pocisków Patriot

Minister obrony Rumunii Adrian Tutuianu potwierdził w środę, że jego kraj zamierza kupić od USA pociski rakietowe obrony powietrznej typu Patriot za 3,9 mld dol. Wcześniej parlament w Bukareszcie musi przyjąć odpowiednie zmiany w prawie – podkreślił.

Adrian Tutuianu oszacował, że Rumunia mogłaby zacząć płacić za amerykańskie baterie rakiet w listopadzie br.

Departament Stanu USA zatwierdził w lipcu ewentualną sprzedaż systemów Patriot Rumunii, argumentując, że przyczyni się to do „poprawienia bezpieczeństwa sojusznika NATO (…), który jest ważnym czynnikiem na rzecz stabilności politycznej i rozwoju gospodarczego w Europie”.

Według amerykańskiego resortu, system Patriot wzmocni „krajową obronę (Rumunii) i będzie działał odstraszająco wobec regionalnych zagrożeń”, a także „zwiększy zdolności obronne rumuńskich sił zbrojnych oraz będzie stanowił ochronę dla sojuszników NATO”, którzy często uczestniczą na rumuńskim terytorium we wspólnych manewrach.

Stany Zjednoczone wzmocniły swą obecność wojskową w krajach Europy Wschodniej m.in. za pomocą ćwiczeń wojskowych po dokonanej w 2014 roku przez Rosję nielegalnej aneksji ukraińskiego Krymu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl