Prezydent Caj Ing-wen w USA: Nikt nie może wymazać istnienia Tajwanu

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen przyleciała do Los Angeles, gdzie za zgodą władz USA zatrzymała się w drodze do Paragwaju – podała w poniedziałek tajwańska Centralna Agencja Prasowa (CNA). „Nikt nie może wymazać istnienia Tajwanu” – powiedziała Caj przed podróżą.

Tajwańska przywódczyni w trakcie dwudniowego pobytu w amerykańskiej metropolii ma wygłosić przemówienie w Bibliotece Prezydenckiej Ronalda Reagana (pod Los Angeles), spotkać się z rodakami, a także odbyć rozmowy z amerykańskimi politykami.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że Chiny, które traktują Tajwan jako zbuntowaną część swego terytorium, są poważnie zaniepokojone kontaktami między Waszyngtonem a Tajpej i apelują do USA o przestrzeganie polityki „jednych Chin”.

Głównym celem obecnej podróży prezydent Caj są jej wizyty w Paragwaju i Belize – dwóch z zaledwie 18 państw świata, które utrzymują z Tajwanem formalne stosunki dyplomatyczne.

Przed wylotem do Los Angeles Caj Ing-wen powiedziała, że dzięki jej podróży cały świat może zobaczyć Tajwan, jego poparcie dla demokracji i wolności.

„Musimy być twardzi, aby nikt nie mógł wymazać istnienia Tajwanu” – zaznaczyła.

Chiny, które są przekonane, że Caj pragnie forsować formalną niezależność Tajwanu, już składały Waszyngtonowi skargę w związku z postojami tajwańskiej przywódczyni w USA – pisze Reuters. Dodaje, że w drodze powrotnej Caj ma się zatrzymać w Houston.

Podczas postojów w USA prezydent Caj ma się spotkać z republikańskim przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Edem Royce’em, o czym powiadomiły dwa dobrze poinformowane źródła. Spotka się także z przedstawicielami biznesu, aby omówić, w jaki sposób Tajwan może pobudzić inwestycje ze Stanów Zjednoczonych, które nie mają formalnych kontaktów z Tajwanem, lecz są jego najsilniejszym sojusznikiem i jedynym dostawcą broni.

Reuters zwraca uwagę, że do międzylądowań Caj Ing-wen w USA dochodzi w chwili, gdy Chiny i USA są zaangażowane w wojnę handlową, co jeszcze bardziej zwiększa irytację Pekinu na Waszyngton.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl