By CDC/ Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAM - https://phil.cdc.gov/Details.aspx?pid=23312This media comes from the Centers for Disease Control and Prevention's Public Health Image Library (PHIL), with identification number #23312.Note: Not all PHIL images are public domain; be sure to check copyright status and credit authors and content providers.Deutsch | English | македонски | slovenščina | +/−, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=86425232

Początek badań nad skutecznością amantadyny w leczeniu COVID-19 – prawdopodobnie na początku przyszłego miesiąca

Prawdopodobnie już na początku lutego ruszą badania skuteczności amantadyny w leczeniu COVID – 19. Lek ma być testowany u osób ze świeżo wykrytą infekcją – poinformował w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prof. Konrad Rejdak, inicjator badania.

W najbliższy poniedziałek ma zostać podpisana umowa, na podstawie której naukowcy sprawdzą, czy amantadyna łagodzi pierwsze objawy koronawirusa.

Eksperci chcą przeanalizować działanie leku na około 600 osobach. Pierwsze efekty badania powinny być znane pod koniec marca.

Dr Krzysztof Ostrowski, specjalista chorób wewnętrznych, uważa, że każdy lek, który może być stosowany u pacjentów z COVID, warto przebadać.

– Nie ma skutecznego leczenia w pandemii COVID, także każdy lek, który daje nadzieję, powinien być jakoś sprawdzony, obiektywizowany. Sam mam doświadczenia z leczenia amantadyną. Te doświadczenia są różne, ale nie są tak obiecujące, jak to było przedstawiane, chociaż próbowałem tym lekiem leczyć. Jest to lek, który jednak budzi spore emocje. Jest to tani lek. Dobrze się stało, że jest jakaś próba obiektywizacji leczenia, bo bez jakiegoś naukowego spojrzenia na ten lek, trudno po prostu ten lek chorym ordynować – zaznacza dr Krzysztof Ostrowski.     

Amantadynę w leczeniu koronawirusa stosował wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł. W jego opinii, lek okazał się bardzo skuteczny.

Z najnowszych badań wynika, że w leczeniu ciężkich przypadków COVID-19 sprawdzają się też dwa inne preparaty. Chodzi dokładnie o leki stosowane u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

MD/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl