fot. twitter.com

Szef MEN do maturzystów: Mam nadzieję, że ten egzamin będzie dobrą przepustką do dorosłego życia

Drodzy maturzyści, tegoroczne egzaminy odbywają się szczególnym czasie – okresie pandemii; mam jednak nadzieję, że lata nauki pozwolą wam zdać ten egzamin jak najlepiej i będzie on dobrą przepustką do dorosłego życia – powiedział dziś minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Rozpoczynają się matury. Ponad 272 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło o godz. 9.00 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Życzenia tegorocznym maturzystom złożył za pośrednictwem Twittera szef MEN.

„Drodzy maturzyści, dziś rozpoczynacie egzaminy maturalne. Przygotowaliśmy je tak, aby były bezpieczne, poinformowaliśmy dużo wcześniej, kiedy i w jaki sposób będą się odbywały” – zaznaczył Dariusz Piontkowski.

Podkreślił, że tegoroczne egzaminy odbywają się szczególnym czasie – w okresie pandemii.

„Mamy nadzieję, że jednak te trzy lata nauki lub cztery, które pozwoliły wam przygotować się do tego najważniejszego, jak na razie, w waszym życiu egzaminu, pozwolą zdać ten egzamin jak najlepiej i że ten egzamin będzie przepustką na studia wyższe, będzie dobrą przepustką do dorosłego życia. Trzymamy za was kciuki. Powodzenia” – powiedział szef MEN.

Życzył maturzystom „jak najlepszych wyników na egzaminach, a także wytrwałości, spokoju i koncentracji”.

Podczas egzaminów należy przestrzegać wytycznych sanitarnych opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Pierwotnie sesja maturalna miała się rozpocząć 4 maja. W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca zawieszone są stacjonarne zajęcia w szkołach (od 25 marca szkoły mają obowiązek kształcenia zdalnego). Przesunięto też terminy egzaminów zewnętrznych, w tym matur. Zmieniono także część przepisów dotyczących przeprowadzenia matury.

Maturzysta – tak jak dotąd – musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z przedmiotów do wyboru; maksymalnie do sześciu.

Czas trwania egzaminów pisemnych – tak jak w latach ubiegłych – zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje, i od poziomu. Na przykład egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, na rozszerzonym – 180 minut.

Egzaminy pisemne będą się rozpoczynały o godz. 9.00 i 14.00. W pierwszym dniu matur po południu przeprowadzony będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl